„Zdrowie LGBT. Przewodnik dla kadry medycznej” to publikacja w całości skoncentrowana na zdrowiu pacjentów i pacjentek LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Przewodnik, który jest skierowany przede wszystkim do praktykujących lekarzy i lekarek oraz studentów i studentek medycyny, został opracowany przez zespół ekspertów w różnych obszarach wiedzy medycznej i zdrowia. Podzielony na pięć części zawiera zbiór niezbędnych informacji do prawidłowej pracy z pacjentami homo- i biseksualnymi oraz transpłciowymi. W publikacji poruszone zostały następujące tematy: specyficzne potrzeby zdrowotne pacjentów LGBT, prawa pacjentów w kontekście osób LGBT, dojrzewanie i starzenie się osób LGBT, wpływ kontekstu społecznego na zdrowie osób LGBT oraz rodzicielstwo osób LGBT.
W programie studiów medycznych brakuje zajęć poświęconych orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej. A cechy te mają duże znaczenie dla zdrowia pacjentów i pacjentek oraz mogą generować bardzo konkretne wyzwania dla personelu medycznego. Brak wiedzy o orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej u lekarzy bardzo często skutkuje dyskryminacją pacjentów LGBT – wyjaśnia Marcin Rodzinka, ekspert ds. zdrowia KPH.
Premiera publikacji pod redakcją dr Roberta Kowalczyka, Marcina Rodzinki oraz dr hab. Marka Przystanka odbyła się 6 kwietnia podczas konferencji „Pełny dostęp do ochrony zdrowia. Potrzeby i prawa zdrowotne osób LGBT”. Publikacja będzie dostępna bezpłatnie na stronie www.kph.org.pl/publikacje_kph.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl
-
25.10.2023
Lidl i WWF Polska łączą siły na rzecz odtworzenia krajobrazu rolniczego w Polsce