Pod hasłem "Przeszczep to drugie życie" rozpoczęła się w województwie świętokrzyskim kampania promująca transplantologię. Akcja potrwa do listopada, a jej celem jest zwiększenie społecznego poparcia dla idei medycyny transplantacyjnej jako narzędzia w walce z wieloma poważnymi schorzeniami, promocja i upowszechnienie tzw. oświadczeń woli i upowszechnienie transplantologii rodzinnej. Dodatkowo ma także promować krwiodawstwo i oddawanie szpiku oraz przekonać środowisko medyczne do idei transplantologii. Patronat merytoryczny nad akcją objął prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant ds. Transplantologii.
W ramach działań kampanii zaplanowano szereg wydarzeń uświadamiających rolę transplantacji w społecznym systemie ochrony zdrowia. W marcu odbędzie się otwarte spotkanie ze studentami Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W jego trakcie zostanie ogłoszony konkurs na pracę magisterską dotyczącą transplantologii, którego rozwiązanie nastąpi w przyszłym roku.
Od lutego do listopada, odbywać się będą także spotkania z młodzieżą licealną i środowiskiem medycznym w miastach powiatowych w całym regionie, w których znajdują się znaczące ośrodki leczenia szpitalnego. Podczas wszystkich spotkań rozdawane będą tzw. oświadczenia woli oraz ulotki informacyjne.
W ramach kampanii skierowane zostaną do biskupów trzech diecezji prośby o odczytanie w kościołach listu wspierającego ideę transplantologii.
Partnerami akcji są: Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Nerek "Sztuczna Nerka" w Kielcach, Polskie Stowarzyszenie Sportu Po Transplantacji, Stowarzyszenie Transplantacji Serca – Koło w Zabrzu, Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc w Warszawie, Świętokrzyska Izba Lekarska, Bank Tkanek, Stacja Krwiodawstwa, Targi Kielce.
Historia przeszczepów sięga połowy XX wieku. Pomimo trudnych początków dziś 80% chorych żyje po przeszczepie ponad 5, niektórzy 20, a rekordziści nawet 40 lat. Przeszczepiać można rogówkę, serce, płuca, wątrobę, trzustkę, nerki, jelita, szpik kostny, kości, skórę. Niektóre narządy lub tkanki (np. nerki, szpik kostny) można pobierać od osób żywych jeżeli dawca wyrazi zgodę oraz pobieranie nie zagraża jego życiu. Większość narządów i tkanek do przeszczepu pobiera się od osób zmarłych, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
26.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
24.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu