Obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet to okazja do złożenia życzeń wszystkim paniom, a także do mówienia o przemocy wobec kobiet. W tym dniu w całej Polsce odbędą się happeningi oraz liczne akcje społeczne.
Jak wykazały badania przeprowadzone przez TNS OBOP (X 2007 r.) co trzeci Polak (36%) przynajmniej raz doświadczył jakiejś formy przemocy w swojej rodzinie, a co piąty (20%) przynajmniej raz zastosował przemoc wobec innego członka rodziny. Kobiety stanowią aż 57% ofiar przemocy w Polsce.
— Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
Na Dzień Kobiet – zamiast życzeń – Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego przygotowało happening poświęcony przemocy skierowanej przeciwko kobietom. Towarzyszyć mu będzie przedstawienie uliczne „Lament” Teatru Polonia Krystyny Jandy. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 na Placu Konstytucji w Warszawie.
Podczas happeningu organizatorzy przedstawią dane obrazujące skalę zjawiska przemocy wobec kobiet. W ciągu dnia przechodnie na Placu Konstytucji będą mogli złożyć podpis stanowiący wyraz poparcia dla walki z problemem przemocy wobec kobiet.
– Dla Parlamentu Europejskiego prawa kobiet to temat szczególnie istotny. Trudno w to uwierzyć, ale kobiety doznają znacznie mniej obrażeń w trakcie wypadków samochodowych, napadów i zgwałceń, niż w wyniku przemocy domowej ze strony mężów i partnerów – tłumaczy Jacek Safuta, Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego.
— Amnesty International
Lokalne grupy Amnesty International 8 marca organizują akcje społeczne na terenie miast. Są one częścią kampanii organizacji: „Stop przemocy wobec kobiet”.
Grupa Warszawska Amnesty International przygotowała wydarzenie poświęcone problemowi zabójstw i zaginięć kobiet w meksykańskim mieście Ciudad Juarez. Akcja odbędzie się 8 marca br. o godzinie 15.00 na ulicy Chmielnej w Warszawie.
Grupa Wrocławska Amnesty International zorganizowała akcję pod hasłem „Zaginione z Juarez”. W kościele ewangelicko-augsburskim, 6 marca, odbyła się modlitwa o pokój oraz dyskusja o sytuacji kobiet w Ciudad Juarez. Na 8 marca Grupa przygotowała akcję uliczną (godz. 13.00) na deptaku na ul. Oławskiej. Tego samego dnia o godz. 17.00 Grupa będzie zbierać podpisy pod petycjami podczas meczu siatkówki kobiet Gwardii Wrocław.
Grupa Łódzka Amnesty International zaprasza 8 marca na akcję pod hasłem „Szkoły bezpieczne dla dziewcząt”. Od godziny 10.00 na Pasażu Rubinsteina będzie można złożyć podpis pod petycją wzywającą Ministerstwo Edukacji do podjęcia działań, które poprawią sytuację dziewcząt w szkołach, a w szczególności zapobiegną wszelkim formom przemocy, szykanowania oraz prześladowania wobec nich.
Grupa Katowicka Amnesty International przygotowuje akcję informacyjną w katowickich autobusach, która pojawi się już 7 marca.
Informacje o kampanii „Stop przemocy wobec kobiet” dostępne są pod adresem:
http://amnesty.org.pl/badz-aktywny/kampanie/stop-przemocy-wobec-kobiet.html
Zgromadzenie Narodowe ONZ 16 grudnia 1977 roku rezolucją 32/142 wezwało wszystkie kraje do obchodów dnia „Dnia Praw Kobiet i Pokoju na Świecie”. 25 listopada jest obchodzony „Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet” proklamowany również przez ONZ.
opr. m.czerepak
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl
-
25.10.2023
Lidl i WWF Polska łączą siły na rzecz odtworzenia krajobrazu rolniczego w Polsce