„Jedz z klimatem” to hasło tegorocznych obchodów Dnia Praw Zwierząt Klubu Gaja przypadającego 22 maja.
– Sytuacja zwierząt we współczesnym świecie jest zatrważająca. Miliony z nich hodowanych w samej tylko Europie nie mają zachowanego nawet minimum dobrostanu. Rośnie społeczne zainteresowanie indywidualnymi przypadkami złego traktowania zwierząt towarzyszących, ale brakuje wiedzy o losie zwierząt hodowlanych i olbrzymim wpływie przemysłowych hodowli na zmiany klimatyczne. – wyjaśnia Jacek Bożek prezes Klubu Gaja.
Nadmierna produkcja żywego inwentarza będzie tylko zaostrzać szkody dla ogólnej produkcji żywności i dla środowiska związane z globalnym ociepleniem, takie jak coraz częstsze susze, powodzie, huragany i klęski nieurodzaju. Zagadnienia te dotyczą nie tylko zwierząt towarzyszących człowiekowi czy gospodarskich, ale także zwierząt hodowanych na masową skalę. Co roku na świecie hoduje się 60 miliardów zwierząt na mięso, mleko, jaja i skóry. Do roku 2050 liczba ta może wzrosnąć do 120 miliardów. Takie hodowle wywierają olbrzymi negatywny wpływ na klimat. Można to jednak zmieniać promując ekologiczne efekty rolnictwa, produkty zwierzęce z wolnego chowu i gospodarstw ekologicznych.
Aktorka Magdalena Różczka, która promuje akcję „Jedz z Klimatem” przestała jeść mięso sześć lat temu. – Teraz czuję, że jestem w zgodzie ze sobą, a na kawałek mięsa patrzę prawie jak na kawałek człowieka. – wyjaśnia. – Chętnie przyłączam się do kampanii Klubu Gaja, bo bardzo chciałabym, aby ludzie nie jedli mięsa, a tym samym przestali dla tego celu zabijać zwierzęta. .
Klub Gaja dąży do tego, aby co roku 22 maja restauracje, stołówki szkolne, uczelniane i pracownicze przygotowywać będą bezmięsne posiłki.
Najnowsze oszacowania ekspertów służby zdrowia sugerują, że redukcja dziennego spożycia mięsa w krajach wysoko rozwiniętych o ok. 60% może przyczynić się do zredukowania chorób nadwagi i otyłości. Ograniczenie konsumpcji mięsa czerwonego lub przetworzonego zaleca także Światowy Fundusz Badań nad Rakiem.
Elementem programu „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” jest wydany przez Klub Gaja raport „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne, a dobrostan zwierząt hodowlanych”.
Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja w 1997 roku.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna