17 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. Z tej okazji ILGA Europe, międzynarodowa federacja europejskich organizacji działających na rzecz osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biskeksualnych i transpłciowych) opublikowała ranking przedstawiający sytuację prawną i społeczną osób LGBT w 49 europejskich krajach. Polska z wynikiem 26% uplasowała się na 33 pozycji, tuż za Bułgarią, Rumunią i Serbią.
Liderami rankingu są niezmiennie od lat Wielka Brytania i Belgia. Dwa ostatnie miejsca zajmują Rosja
i Azerbejdżan. W porównaniu do ubiegłego roku Polska spadła o trzy pozycje. Nie dlatego, że zmieniło się polskie prawodawstwo, ale dlatego, że inne kraje europejskie wprowadziły zmiany respektujące prawa osób LGBT.
Wynik Polski jest od wielu lat nieomal taki sam. Na 6 głównych kategorii maksymalną liczbę punktów, czyli 100%, kraj uzyskał tylko w jednej kategorii – „wolność zgromadzeń”. Ale już w kategorii „ochrona przed mową nienawiści i przestępstwami motywowanymi nienawiścią” otrzymał 0%. Jak podaje Kampania Przeciw Homofobii, przyczyn tak słabego wyniku należy upatrywać w tym, że mimo toczącego się od 2012 roku procesu legislacyjnego projektów ustaw nowelizujących Kodeks karny zmiany jak dotąd nie zostały wprowadzone. 4% Polska uzyskała w kategorii „życie rodzinne” obejmującej takie zagadnienia jak związki partnerskie, równość małżeńska czy prawo do adopcji. Według KPH, w obszarze tym brakuje progresywnych uregulowań, jednak nie ma w polskim prawie przepisu uniemożliwiającego osobom transpłciowym zawarcie małżeństwa z osobą innej płci, stąd wynik inny niż 0%. Organizacja wyjaśnia, że słaba pozycja Polski w rankingu wynika również z tego, że ustawa antydyskryminacyjna jest niekompleksowa i nie zakazuje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową m.in. w dostępie do usług sektora ochrony zdrowia oraz edukacji formalnej.
W rankingach dotyczących respektowania praw osób LGBT Polska zawsze wypadała słabo na tle krajów Europy Zachodniej, ale po raz pierwszy w historii prześcignęło nas aż tyle krajów Europy Wschodniej i Środkowej – zauważa Prezes Kampanii Przeciw Homofobii, Agata Chaber. W tej sytuacji tłumaczenia polityków, którzy pytani o przyczyny dyskryminacji osób LGBT przez polskie prawo posługują się argumentem specyfiki regionu, są nieuzasadnione. Jeżeli rządzący, w istocie bardziej konserwatywni niż ich wyborcy, spędzą kolejne lata przeciągając procesy legislacyjne w obawie przed rozłamem w koalicji, spadniemy na sam dół rankingu.
Ranking przygotowany przez ILGA Europe budowany był w oparciu o badania legislacji i sytuacji w sześciu kluczowych dla osób LGBT obszarach życia: równość i antydyskryminacja (współczynnik stanowiący 25% całkowitej oceny), życie rodzinne (27%), możliwość ubiegania się o azyl (5%), wolność zgromadzeń (8%), uzgodnienie płci i poszanowanie prawa do integralności cielesnej (15%) oraz ochrona przed mową nienawiści i przestępstwami motywowanymi nienawiścią (20%). Ranking ILGA Europe jest dostępny tu: www.rainbow-europe.org.
Kampania Przeciw Homofobii (KPH) to ogólnopolska organizacja pozarządowa zajmująca się przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Działa na rzecz osób homo- i biseksualnych oraz transpłciowych (LGBT) i ich bliskich, poprzez rzecznictwo polityczne, społeczne i prawne, tworzenie i wdrażanie systemowych rozwiązań edukacyjnych dla różnych grup zawodowych oraz budowanie szerokiego ruchu sojuszniczego.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
20.09.2024
Powstała Baza Ekspertów i Ekspertek Karty Praw Dziecka w Biznesie
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów