Polacy wytwarzają co roku 12 mln ton odpadów komunalnych. W większości (ponad 90%) trafiają one na składowiska. Na mocy nowej dyrektyw UE, w tym dyrektywy opakowaniowej 2004/12/EC, do 2014 r. Polska musi ograniczyć składowanie odpadów biodegradowalnych do 35% oraz osiągnąć odpowiednie poziomy odzysku (min.60%) i recyklingu (min. 55%). Aby wypełnić nałożone na Polskę zobowiązania, niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich przepisów prawa oraz powszechna edukacja ekologiczna. Nowe obowiązki dotyczą wszystkich, w tym mieszkańców i przedsiębiorców.
Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA (PSR) dostrzega poważne problemy na rynku gospodarki odpadami, w tym szereg zjawisk patologicznych z którymi administracja rządowa sobie nie radzi. W obliczu nowelizowanych i zaostrzających się przepisów prawa w dniach 03-04. lutego br. PSR zorganizował w Spale spotkanie przedsiębiorców zajmujących się zbiórką oraz recyklingiem i odzyskiem odpadów opakowaniowych. Tematem przewodnim spotkania były problemy rynku i prace dot. nowelizacji prawa gospodarki odpadami. W dyskusji podkreślano, że zapóźnienie Polski w gospodarce odpadami, ogromny udział zjawisk patologicznych i ślimaczące się procesy legislacyjne poważnie zagrażają wywiązaniu się kraju ze zobowiązań wobec UE, co grozi poważnymi karami sięgającymi milionów PLN rocznie.
Zgodnie z unijnymi dyrektywami Polska jest zobowiązana do 2014 roku uzyskać odpowiednie poziomy odzysku i recyklingu, ograniczyć składowanie odpadów oraz ich wytwarzanie. Oznacza to, że obowiązki spoczywające m.in. na polskich przedsiębiorcach będą się zaostrzać, a także generować coraz wyższe koszty.
Trwają prace nad nowymi ustawami: o odpadach oraz o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. – Równolegle powinny być notyfikowane w Komisji Europejskiej – wyjaśnia Krzysztof Kawczyński, prezes PSR, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej. – Zainteresowanie zmianami i interpretacją regulacji prawnych wśród polskich przedsiębiorców jest wysokie – otrzymujemy wiele zapytań o prawidłowe postępowanie z odpadami. Dlatego też organizujemy kolejne bezpłatne szkolenia na ten temat – dodaje Kawczyński.
Krzysztof Kawczyński podkreśla opieszałość w pracach nad ustawami. Wnioskuje on, że jeżeli proces legislacyjny nadal będzie postępował tak wolno to ustawy nie mają szans zostać uchwalone do wakacji. Istnieje zatem realna obawa – w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce – że nowy parlament nie będzie kontynuował prac nad ustawami. – Może uda się nam pobić kolejny rekord prac nad jedną ustawą o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, czyli 5 lat prac i nic. Polska już naruszyła termin wdrożenia nowej ustawy o odpadach (grudzień 2010 r.). Ciekawe, kto będzie płacił nałożone na nasz kraj przez Unię Europejską kary – czyżby my (przedsiębiorcy i mieszkańcy)? – podsumowuje Kawczyński.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe