Po raz szósty z inicjatywy Stowarzyszenia MY na ulicach Starej Pragi pojawi się roztańczona parada, która będzie bawić mieszkańców dzielnicy i gości z całej Warszawy. W sobotę 23 czerwca kapela klezmerska Raskardaš Orkestar z Charkowa poprowadzi kolejny Muzyczny Spacer.
Muzyczny Spacer to chodzący koncert, który przemierza ulice Starej Pragi. Jego idea nawiązuje z jednej strony do tradycji kapel podwórkowych, z drugiej zaś przypomina o wielokulturowym charakterze dzielnicy – w szczególności o jej żydowskich korzeniach. Wskazuje także na obecność kultury ukraińskiej, rosyjskiej i białoruskiej, wynikających z historycznych uwarunkowań handlowo-komunikacyjnych.
Spacerowicze wyruszą o 16:00 spod Bramy Bazaru Różyckiego (ul. Targowa 54), przejdą przez przejście podziemne pod ulicą Targową, miną Pomnik Kapeli Praskiej (zbieg ulicy Kłopotowskiego i Floriańskiej). Dalej udadzą się do Parku Praskiego, gdzie w muszli koncertowej odbędzie się koncert finałowy.
Trasa corocznego spaceru za każdym razem jest inna, ale jej stałym punktem jest Bazar Różyckiego – najstarszy taki obiekt w Warszawie, serce Starej Pragi. Stąd uczestnicy wyruszą w tym roku. Kolejne taneczne przystanki związane będą między innymi z historią żydowską. Wskazane zostaną miejsca, gdzie stała synagoga i mykwa, przypomniane będą opowieści o młynie Rubinsteina czy ciastkarni Cukiermana, a także inne zapomniane historie. Całą imprezę poprowadzi przewodnik -wodzirej, który w nietuzinkowy sposób opowie o historii Pragi i zachęci do wspólnej zabawy. Spacer zakończy się koncertem finałowym w muszli koncertowej w Parku Praskim, na którym obok Raskardaš Orkestar zagra Kapela Czerniakowska.
Raskardaš Orkestar z Charkowa to dziesięcioosobowa orkiestra, która – jak sama o sobie mówi – wykonuje najmroczniejszą na świecie wesołą muzykę. W utworach Raskardaš można usłyszeć inspiracje twórczością Toma Waitsa, Vinciego Caposseli i Alfreda Schnittke. Muzycy łączą rozmaite style jak klezmer, jazz i swing, okraszone kabaretowymi aranżacjami. Bogate instrumentarium, w tym sekcja dęta i rytmiczna oraz sceneria, jaką zespół wytwarza dzięki rekwizytom rodem z opuszczonego cyrku, przypominają muzyczny tabor. Muzyki posłuchać można na stronie zespołu.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
11.10.2024
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland