Polska Zielona Sieć prezentuje pierwszą w Polsce szczegółową publikację na temat wpływu zmian klimatu na kraje rozwijające się. Uzupełnieniem tekstu są narzędzia internetowe w postaci mapy myśli oraz gry komputerowej Neo Nawyki pomagające zrozumieć jakiego rodzaju zależności łączą działania państw uprzemysłowionych oraz indywidualne decyzje ich mieszkańców z pogłębiającym się ubóstwem krajów Globalnego Południa.
Broszura „Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu” (można ją pobrać tutaj), która została opublikowana we współpracy z organizacją Oxfam Deutchland oraz niemiecką Fundacją Heinricha Boella, w opisuje dlaczego globalne ocieplenie już dziś jest przyczyną cierpienia milionów ludzi na całym świecie i może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia czterech miliardów mieszkańców, głównie kontynentu afrykańskiego, Azji Południowej oraz krajów wyspiarskich.
– Przez dramatyczne w skutkach zmiany klimatu, z trudem osiągnięty postęp w walce ze światowym ubóstwem może zostać zaprzepaszczony – mówi Aleksandra Antonowicz, koordynatorka kampanii „Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu” prowadzonej jednocześnie w Polsce, Niemczech i Francji. – Większa liczba zachorowań na tropikalne choroby, intensywniejsze katastrofy naturalne, głód, brak dostępu do wody pitnej, migracje, konflikty o kurczące się zasoby to rzeczywistość, z jaką mierzą się przede wszystkim kraje Globalnego Południa, które z powodu położenia geograficznego są bardziej narażone. W skali globu co roku w klęskach żywiołowych ginie około 60 000 ludzi, ponad 90 procent z nich to mieszkańcy krajów najuboższych.
Zmiany klimatu zagrażają nie tylko środowisku, ale również pokojowi oraz bezpieczeństwu na świecie – twierdzą autorzy publikacji. To, czy człowiek jest w stanie poradzić sobie z tym największym wyzwaniem XXI wieku zależy zarówno od podjęcia wysiłku stworzenia ambitnej polityki klimatycznej i energetycznej, jak i od tego, czy my sam potrafi się zmienić.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna
-
28.08.2024
Konkurs Art Moves 2024 na najlepszą pracę billboardową rozstrzygnięty