19 maja 2005 roku ruszyła Czytelmania– ogólnospołeczna i ogólnopolska kampania na rzecz wspierania czytelnictwa. Jej celem jest zainteresowanie Polaków literaturą, zachęcenie ich do czytania oraz podniesienie poziomu czytelnictwa. Kampania komunikuje o wartościach, które towarzyszą czytaniu:
- czytanie jest modne i ciekawe,
- daje wiedzę i władzę,
- łączy bliskich i obcych,
- umożliwia udział w kulturze.
Polskie społeczeństwo raczej niechętnie sięga po książki. Powody są różne. Zazwyczaj wymienia się brak czasu, wysokie ceny książek czy po prostu zwykłe lenistwo. Według badania przeprowadzonego w sierpniu 2004 roku przez OBOP 34% Polaków nie lubi czytać książek, a w ciągu 30 dni poprzedzających sondaż ponad połowa respondentów nie miała żadnego kontaktu z książką; co czwarty badany przeczytał 1-2 pozycje.
Zwieńczeniem I etapu kampanii był „Weekend z Książką” (ostatni weekend września), podczas którego do każdego zakupu książek dodawano specjalnie napisana na okoliczność kampanii opowiadanie o tematyce sensacyjno-kryminalnej.
Projekt kampanii skupia się na problemie czytelnictwa, a nie na interesownej promocji książek, co przy tego typu akcjach jest częstym zarzutem, jako że inicjatorami ich w różnych krajach bywają narodowe stowarzyszenia wydawców. Elementem wyróżniającym Czytelmanię był przekaz skierowany do całego społeczeństwa - niskie czytelnictwo jest problemem nas wszystkich, a nie tylko określonych grup społecznych. Wyjątkowość kampanii polegała też na tym, że wokół problemu niskiego zainteresowania książką skupiła wszystkie środowiska, które kształtują zarówno samego czytelnika, jaki również rynek czytelniczy. Była to Kampania „ponad podziałami" -w działaniach na rzecz podniesienia poziomu czytelnictwa jednoczyła wydawców, księgarzy, media oraz biznes.
Inspiracją dla „Czytelmanii” były zagraniczne akcje tego typu prowadzone m. in.: USA, Holandii, Wielkiej Brytanii. W krajach tych kampanie na rzecz podniesienia czytelnictwa mają kilkuletnią tradycję i cieszą się dużym zainteresowaniem, a to przekłada się nie tylko na zwiększenia sprzedaży książek, ale i wzrost erudycji społeczeństw. Największą z nich jest "Get caught reading" („Przyłapani na czytaniu”) – międzynarodowa kampania, która przypomina ludziom w różnym wieku i z różnych krajów jak ważne i zarazem przyjemne jest czytanie. W akcje takie angażują się narodowe celebrities, które dają się przyłapać na czytaniu swoich ulubionych lektur.
Najbardziej spektakularna wydarza się od 7lat w USA, a jej inicjatorem oraz organizatorem jest Stowarzyszenie Wydawców Amerykańskich AAP. Zdjęcia amerykańskich osobistości są drukowane na plakatach (sponsorowanych przez wydawców książek) i rozwieszane w całym kraju.
Plakaty znajdują się w dziale Kreacja.
Partnerami medialnymi akcji były Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Tygodnik Przekrój, Empik oraz radio RMF FM a w ramach współpracy merytorycznej do akcji włączyli się - European Booksellers Federation oraz Federation of European Publisher.
Warto byłoby ten pomysł przenieść też na grunt polski, bo na razie udaje się nam tylko czasem nakryć na czytaniu jakąś polską gwiazdę, przy czym najczęściej przyłapujemy ją na czytaniu książki swojego autorstwa i to w dodatku na bilbordzie reklamującym tę książkę.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
18.09.2024
Cała prawda o planowaniu ciąży przez polskie pary
-
17.09.2024
W zagrożeniu
-
16.09.2024
Borówka — superowoc, który przepisałby Ci okulista
-
15.09.2024
Newsy bez stygmatyzacji
-
13.09.2024
Wizerunek dziecka w internecie — publikować czy nie?
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie