Plażowy pogrzeb z honorami
Wojskowa orkiestra, grająca marsz pogrzebowy, wieniec, transparent deklarujący wieczną pamięć o zmarłym i obecność bliskich. Tak można wyobrażać sobie pogrzeb kogoś bardzo ważnego. Na przykład swój własny. Oczywiście niewiele osób pozwala sobie na tak drastyczne fantazje. A już na pewno nie plażowicze, którzy, niefrasobliwi i pobudzeni alkoholem, decydują się na ochłodę w kąpieliskach.
Brak poczucia własnej śmiertelności oraz nieodpowiedzialne zachowanie po spożyciu alkoholu może pozbawić życia wielu amatorów wodnych atrakcji, odpoczywających nad jeziorami, rzekami czy morzem. W okresie letnim białoruskie statystyki utonięć osób odurzonych alkoholem są alarmujące. Dodatkowo, niekorzystny bilans zwiększany jest przez ogólny wysoki poziom spożycia alkoholu wśród obywateli Białorusi.
W odpowiedzi na ten problem rosyjski oddział agencji TDI Group na zlecenie białoruskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych (The Ministry for Emergency Situations of the Republic of Belarus) postanowiła wystosować apel o rozwagę i skierować go do osób spożywających alkohol w pobliżu zbiorników wodnych. Użyła w tym celu drastycznych środków. Koncept kampanii opierał się na przekazaniu niefrasobliwym plażowiczom, że dla osoby pod wpływem alkoholu każdy krok w wodzie zbliża do własnego pogrzebu.
W tym celu na białoruskiej, miejskiej plaży zorganizowano akcję z udziałem orkiestry, nurków oraz straży przybrzeżnej. Wszystkie zaangażowane w nią osoby zostały zmobilizowane w momencie, gdy pijany plażowicz wchodził do wody. W miarę, jak zanurzał się w toni jeziora, w jego otoczeniu pojawiali się kolejno: orkiestra grająca marsz pogrzebowy, nurek niosący wieniec, a straż przybrzeżna unosiła transparent, który głosił: „May the memory of drunk bathers live forever” („Niech pamięć o pijanych amatorach kąpieli żyje wiecznie”).
Akcja została sfilmowana i stała się popularnym viralem, masowo udostępnianym przez użytkowników internetu. Temat kampanii został poruszony w białoruskich mediach. Zainteresował on także wydawców z innych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Forma akcji zaabsorbowała uwagę odbiorców, którzy w komentarzach na portalach społecznościowych popierali ideę, jaka za nią stoi. Problem zapobiegania utonięciom osób pod wpływem alkoholu poruszany był również przez przedstawicieli białoruskiego rządu.
Na podobnym, drastycznym koncepcie opierała się tegoroczna, polska akcja, mająca na celu ograniczenie liczby utonięć w sezonie letnim. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie ostrzegała amatorów kąpieli pod wpływem alkoholu, uświadamiając im, jak wygląda śmierć przez utonięcie. Komunikaty o konieczności zachowania zdrowego rozsądku podczas wakacji powtarzane są każdego roku. Mimo tego sezon letni zawsze przynosi ofiary niefrasobliwej zabawy nad wodą. Być może szokująca forma i drastyczny wydźwięk apeli o ostrożność są konieczne, aby zwrócić uwagę amatorów wakacyjnego szaleństwa na konieczność ochrony własnego życia podczas relaksu.
Kamila Brzezińska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
17.10.2024
Pozornie niewidoczne
-
16.10.2024
Prawa człowieka nie są na sprzedaż
-
15.10.2024
Tam wasze miejsce!
-
14.10.2024
Nie pozwól na przerwę w podróży
-
10.10.2024
Widoki jutra
-
09.10.2024
Otchłań bez dna