Trwa społeczna akcja „NapiszmydoEuropy.pl” poparcia dla wybudowania EIT (Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii) w Polsce. Każdy kto chce poprzeć ten pomysł może pomóc podpisując się pod listem do Rady UE na stronie www.NapiszmydoEuropy.pl. List zostanie przekazany premierom oraz ministrom nauki wszystkich państw UE przed obradami Rady Unii Europejskiej, podczas której zapadanie decyzja o lokalizacji EIT.
Unijne rozporządzenie w sprawie utworzenia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii weszło w życie 9 kwietnia br. (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej Seria L Nr 97 z 9 kwietnia 2008). Decyzja o lokalizacji EIT zapadnie na Radzie Unii Europejskiej już 30 maja.
EIT będzie płaszczyzną współpracy pomiędzy uniwersytetami, instytutami badawczymi oraz innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Jego misją będzie kształcenie naukowców na dalszym etapie rozwoju, prowadzenie badań naukowych oraz wdrażanie wyników badań naukowych do gospodarki. Będzie on integrować trzy obszary tzw. „trójkąta wiedzy” – edukacji, badań oraz innowacji. Szczegółowe informacje na temat EIT dostępne są na www.ec.europa.eu/eit
Miasta kandydujące do zlokalizowania u nich Rady Zarządzającej EIT zaprezentowały już w Brukseli swoją ofertę, propozycję lokalizacji centrali oraz gwarancje rządowe. W debacie o kształcie Instytutu starły się Wrocław, Budapeszt, Wiedeń wspólnie z Bratysławą oraz katalońskie miasteczko uniwersyteckie San Cugat del Vallés leżące niedaleko Barcelony. Polaków reprezentowali Maria Orłowska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Jerzy Langer z PAN. Do rywalizacji zgłosiła się także niemiecka Jena, przy czym została ona zgłoszona już po terminie.
Informacje na temat polskiej oferty EIT można znaleźć na stronie www.eitplus.wroclaw.pl
Polska od wielu miesięcy zabiega o to, aby siedziba EIT mieściła się w naszym kraju. Byłby to ogromny impuls do rozwoju nauki i gospodarki. Budżet EIT wyniesie 2,4 mld Euro do 2013 roku. W najbliższym roku z tej puli na rozwój EIT przeznaczone zostanie 308 mln euro.
EIT to szansa na pozyskanie wybitnych naukowców z całego świata, jak również na rozwój w kraju młodych utalentowanych naukowców. EIT wiąże się także z możliwością inwestycji najbardziej innowacyjnych firm na świecie.
Inicjatorami akcji „Napiszmy do Europy!” są eurobank i Fundacja Projekt: Polska. List zostanie wysłany razem z głosami poparcia zebranymi na portalu Onet.p i nasza-klasa.pl Do 10 maja pod listem podpisało się 22.449 osób.
m.czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia