Osoby nałogowo palące papierosy postrzegają konsekwencje swoich wyborów inaczej niż ludzie niepalący – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Nature Neuroscience”. Palacze nie zastanawiają się co byłoby, gdyby postąpili inaczej niż zdecydowali.
Read Montague wraz z kolegami z Baylor College of Medicine w Houston zaprosili ludzi do udziału w grze, podczas której uczestnicy podejmowali powtarzające się decyzje na temat inwestycji pieniędzy na fikcyjnej giełdzie. Po podjęciu każdej z decyzji od razu dowiadywali się ile zarobili (wygrali) pieniędzy.
Decyzje osób niepalących bazowały na porównaniu różnicy pomiędzy tym ile pieniędzy wygrały, a ile mogłyby wygrać inwestując największą możliwą kwotę. Zupełnie inaczej zachowywali się nałogowi palacze, dla nich różnica pomiędzy najwyższą możliwą, a ich wygraną nie miała większego znaczenia. Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że palacze mogą podejmować gorsze decyzje, ponieważ ignorują konsekwencje i korzyści alternatywnych wyborów.
Pomimo, że palacze i osoby wolne od tego nałogu podejmowały różne decyzje, aktywność ich mózgów podczas wykonywania zadań w trakcie gry była związana z rejestrowaniem przez mózg różnicy w rzeczywistej wygranej i najwyższej możliwej dla danego gracza. Taki wynik świadczy o tym, że mózg nałogowych palaczy odbiera informację o tym, co może się zdarzyć w wyniku dokonania innego wyboru, ale podczas podejmowania decyzji ignoruje ją.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
zobacz także
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
27.05.2026Wydarzenia
XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii
-
22.05.2026Wydarzenia
Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży
-
19.05.2026Wydarzenia
Spełnij swoje marzenie o własnej księgarni w szkockim miasteczku
-
18.05.2026Wydarzenia
Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja
-
20.04.2026Wydarzenia
Razem dla dobra zwierząt. Dołącz do Forum Karmimy Psiaki

