Mroczne, smutne twarze na billbordach, przestraszeni i załamani ludzie w spotach telewizyjnych i radiowych. Wszyscy z trudem opowiadają o swoich ciężkich przeżyciach. Druga odsłona kampanii Ministerstwa Sprawiedliwości „Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc” (pierwsza – telewizyjna miała miejsce na początku br.) ma zwrócić uwagę osób, które nie zgłaszają przestępstw przeciwko nim popełnionym.
Od stycznia do czerwca 2010 roku wykrywalność sprawców przestępstw wyniosła 73, 5 %, jeszcze w I półroczu 1999 r. było to 49,2%. Ofiara przestępstwa, to zarówno ofiara gwałtu, pobicia, kradzieży jak i oszustwa. Byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie to, że część ofiar nie zgłasza przestępstw z powodu strachu czy wstydu lub z braku wiary w powodzenie śledztwa. Celem kampanii jest uświadomienie, że osoby pokrzywdzone przestępstwem mają swoje prawa, że mogą tych praw dochodzić i w końcu że nie zostaną same ze swoimi traumatycznymi doświadczeniami.
Reklamy odsyłają do strony internetowej www.pokrzywdzeni.gov.pl, na której znaleźć można m.in. adresy ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych i wzory ponad 20 dokumentów, np. zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, czy zażalenie na bezczynność organu ścigania.
Kampania przywołuje różne rodzaje przestępstw, jednak unika dosłowności, dzięki czemu pozwala zidentyfikować się z problemem szerszej grupie odbiorców i buduje uniwersalny, lecz jednoznaczny i wiarygodny przekaz.
M.Prządka
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.01.2023
12 książek w 2023 roku. Iga Świątek rzuca fanom wyzwanie czytelnicze
-
14.01.2023
Bolt przedłuża współpracę z Feminoteką
-
13.01.2023
Jak reagują polskie gwiazdy na nagrania z ferm futrzarskich?
-
13.01.2023
Inflacja z ogromnym wpływem na zmiany w zachowaniach Polaków
-
11.01.2023
Wspólnie ocalili przed zmarnowaniem prawie pół tony jedzenia
-
10.01.2023
Palisz czy nie palisz