W najbliższy weekend odbędzie się inauguracja projektu społeczno-artystycznego „Odzyskiwanie -> Targówek Fabryczny”.
Idea projektu „Odzyskiwanie -> Targówek Fabryczny” opiera się na odzyskiwaniu przestrzeni publicznej w wymiarze społecznym, architektonicznym i historycznym, dzięki połączeniu energii mieszkańców, potencjału Targówka Fabrycznego z wykorzystaniem koncepcji recyklingu.
– Pomysł na akcję zrodził się dzięki konsultacjom społecznym przeprowadzonych przez Dzielnicę Targówek. Projekt był na każdym etapie tworzony i konsultowany wraz ze społecznością lokalną, dlatego realizowane działania są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Działamy dla społeczności lokalnej i wspólnie z nią, ponieważ w taki sposób rozumiemy koncepcję społecznie odpowiedzialnego biznesu – mówi Sławomir Michalak, Prezes MPO w Warszawie, które jest organizatorem przedsięwzięcia.
W ramach projektu przygotowano szereg działań społeczno-artystycznych m.in. stworzono szlak rowerowy po zabytkach Targówka Fabrycznego (nieskończone metro, przedwojenne fabryki, drewniany dom Balcerka z „Alternatywy 4“). Na trasie szlaku zamieszczono tablice informacyjne
z numerem telefonu, pod który dzwoniąc, można wysłuchać informacji dotyczących danego miejsca oraz legend o Targówku Fabrycznym, które napisała Sylwia Chutnik, zainspirowana historią dzielnicy. W sobotę o godz. 14:00 odbędzie się wspólny z artystami oraz Warszawską Masą Krytyczną przejazd trasą Audioroweru. Studenci Architektury Politechniki Warszawskiej wspólnie z mieszkańcami Targówka z odzyskanych materiałów zbudowali przestrzeń, która dla dzieci będzie stanowić plac zabaw, a dla dorosłych przyjazne miejsce do sąsiedzkich spotkań. W sobotę od godz. 13:00 rozpocznie się tworzenie pierwszej komiksowej galerii na świeżym powietrzu. Wspólnie z Przemkiem „Trustem” Truścińskim zostaną pomalowane fragmenty rur ciepłowniczych, które przebiegają po Dzielnicy. Dodatkowo w ramach projektu od 27 maja przez sześć kolejnych sobót na placu przy Kanałku Bródnowskim będzie kontynuowane kino plenerowe, gdzie będą wyświetlane najlepsze filmy ostatniego sezonu.
Celem projektu jest aktywizacja i integracja mieszkańców Targówka oraz kształtowanie przyjaznej przestrzeni publicznej, która będzie zachęcać do odzyskiwania pamięci o historii dzielnicy i wskazywać, że Targówek Fabryczny to także zabytkowe kamienice, przedwojenne drewniane domy, las w środku miasta oraz gościnni i otwarci mieszkańcy.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna