O korzyściach i barierach w stosowaniu zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu rozmawiali przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządu i instytucji otoczenia biznesu podczas konferencji zorganizowanej 26 czerwca przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
W strategii działań województwa, sprowadzających się do hasła „Warmia i Mazury. Zdrowe życie, czysty zysk” stawiamy na to, aby twarz gospodarcza regionu była pozytywna i stanowiła o atucie regionu. Pojęcie społecznej odpowiedzialności biznesu doskonale wpisuje się w nasze działania, ponieważ na promocję województwa mają wpływ zarówno mieszkańcy jak i firmy. Celem dzisiejszej konferencji jest pokazanie nie tylko kosztów, ale również korzyści płynących ze stosowania zasad CSR – powiedział podczas otwarcia konferencji Radosław Zawadzki, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego.
O potrzebie i warunkach współpracy UWM z biznesem opowiedział Jerzy Siwkiewicz – dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę, iż w przyszłości współpraca UWM z biznesem będzie polegać na tworzeniu podmiotów gospodarczych.
Podczas konferencji podjęto szereg tematów z zakresu wdrażania standardów społecznej odpowiedzialności. Przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele środowiska naukowego i instytucji otoczenia biznesu dzielili się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.
Społeczna odpowiedzialność biznesu i etyka biznesu oddziaływają na system zarządzania, podnoszą jego efektywność i wpływają na osiąganie przez przedsiębiorstwa lepszych wyników ekonomicznych, niż przedsiębiorstwa niestosujące tego rodzaju zasad – powiedział dr Andrzej Poszewiecki z
Uniwersytetu Gdańskiego. W swoim wystąpieniu poruszył również kwestie CSR jako źródła przewagi konkurencyjnej oraz pozytywnych skutków stosowania zasad społecznej odpowiedzialności.
O ekologii jako nowym pomyśle na sukces przedsiębiorstwa oraz doświadczeniach przedsiębiorców z identyfikowaniu działań w zakresie racjonalnego wykorzystywana zasobów w firmie opowiedział Jarosław Szczygieł z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie. Wskazał on również na
aspekty ekologiczne funkcjonowania przedsiębiorstw logistycznych i możliwości tworzenia zrównoważonych łańcuchów dostaw.
Dr Krzysztof Krukowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przedstawił strategię CSR jako narzędzie budowania wizerunku firmy, które jako element wspierający lub wzmacniający wizerunek przynosi przedsiębiorcy wiele korzyści. Natomiast praktyczne zastosowanie zasad społecznej
odpowiedzialności w firmach i budowanie dzięki nim sukcesu zaprezentowała Monika Czajkowska z firmy CSR INFO.
Częścią konferencji była gala I edycji konkursu „Przedsiębiorstwo Odpowiedzialne Społecznie WaMaBOSS 2014”. Konkurs przeprowadzony został jako jeden z elementów projektu pt. „Warmińsko-Mazurskie Forum Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu”, którego realizatorami są Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Fundacja Instytut Społecznej Odpowiedzialności Organizacji oraz Centrum Rehabilitacyjne PERTERA w Finlandii. W konkursie wzięło udział 17 przedsiębiorstw z Warmii i Mazur.
Zwycięzcami konkursu zostali: w kategorii mikroprzedsiębiorca VERMICULITE POLAND Firma produkcyjna Diana Kuprianow w Ełku, w kategorii małe przedsiębiorstwo Bartbo Agencja Eventowa w Butrynach k/Olsztyna, natomiast w kategorii średnie przedsiębiorstwo Niczuk Metall – PL Spółka Jawna.
Ponadto wyróżniono 3 firmy: za najwyższą jakość procesów zarządzania – Nutripol Sp. z o.o. w Olsztynku, w kategorii zaangażowanie i wspieranie rozwoju lokalnego NGO and Business Service Przemysław Rajchel w Olsztynie, a za szczególną dbałość i poszanowanie środowiska naturalnego wyróżnienie otrzymała firma INKSPOT Daniel Dragański.
Ostatnia część konferencji przebiegała w formie panelu dyskusyjnego. Tematem przewodnim panelu dyskusyjnego kończącego konferencję był „CSR w nowej perspektywie unijnej”. Dyskusje dotyczyły m.in. tematów takich jak: inteligentny rozwój a społeczna odpowiedzialność biznesu, miasta i gminy generatorami zmian w myśleniu o zrównoważonym rozwoju, współdziałanie sektorów. Poruszane były również zagadnienia zmian w prowadzeniu działalności gospodarczej dzięki upowszechnianiu wiedzy z zakresu CSR oraz inicjatyw oddalonych i innowacyjności społecznej.
Konferencja była częścią projektu ,,Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2013+”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
25.10.2023
Lidl i WWF Polska łączą siły na rzecz odtworzenia krajobrazu rolniczego w Polsce
-
24.10.2023
Gala Effie Awards Poland 2023
-
13.10.2023
Znamy Nominowanych Effie Awards Poland 2023
-
12.09.2023
Nie piję. Będę Tatą – ruszyła kampania edukacyjna FASOFF
-
14.08.2023
Nabór do konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przedłużony do 31 sierpnia!
-
10.08.2023
Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie