W piątek 22 maja obchodzony jest ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt, zainaugurowany przez Klub Gaja 11 lat temu. Tego dnia odbędzie się polska premiera pierwszego w Europie raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych”.
W ramach tegorocznych obchodów, Klub Gaja zwraca uwagę nie tylko na problem ochrony zwierząt domowych i gospodarskich, ale również hodowanych na masową skalę. Jak wynika z raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych”, opracowanego na zlecenie brytyjskiej organizacji Compassion in World Farming (CIWF), masowa hodowla zwierząt na mięso, mleko i jaja negatywnie wpływa na klimat. Powoduje wysoką emisję gazów cieplarnianych (które są przyczyną efektu cieplarnianego) i zużywa dużą część zasobów naturalnych (m.in. gruntów ornych i lasów).
– Każdy z nas może zapobiec takiej sytuacji, robiąc codzienne zakupy i dokonując mądrych wyborów. Badania wykazały, że zmniejszenie spożycia mięsa i produktów mlecznych tak samo korzystnie wpływa na środowisko, co ograniczenie jazdy samochodem o setki kilometrów lub użytkowanie pojazdu o węglooszczędnym napędzie hybrydowym” – mówi Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.
Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony w celu upamiętnienia wejścia w życie Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 r. Wraz z przyjęciem Ustawy w polskim prawie pojawił się nowy, ważny zapis – „zwierzę nie jest rzeczą”. Na świecie obchodzony jest także od 11 lat, 10 grudnia, Animal Rright Day.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.01.2023
12 książek w 2023 roku. Iga Świątek rzuca fanom wyzwanie czytelnicze
-
14.01.2023
Bolt przedłuża współpracę z Feminoteką
-
11.01.2023
Wspólnie ocalili przed zmarnowaniem prawie pół tony jedzenia
-
10.01.2023
Dogoterapia – moc merdającego ogona pomogła prawie 13 500 osobom
-
09.01.2023
Niedoskonałe warzywa wracają do sieci Lidl Polska
-
05.01.2023
Przewodnik po miejscach idealnych na spacer dostępny online