14 marca 2016 roku w Warsztacie przy Placu Konstytucji w Warszawie odbyło się publiczne ogłoszenie Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych.
Z inicjatywy Obywateli Kultury, Obywateli Nauki i Ogólnopolskiej Federacji Organizacji
Pozarządowych, którzy od Kongresu Kultury w 2009 roku domagają się reformy i uspołecznienia mediów publicznych, została powołana koalicja 46 organizacji, ruchów i stowarzyszeń obywatelskich, kulturalnych i społecznych, które podpisały pakt. Koalicja jest otwarta, deklaracje udziału są zbierane pod adresem e-mail pakt.mediapubliczne@gmail.com.
Sygnatariusze Paktu uznają, że media publiczne wymagają naprawy, ale wypracowanej w publicznej debacie i procesie konsultacji społecznych, a za niezbędne minimum takich konsultacji uważają procedurę wysłuchania publicznego. Sygnatariusze oczekują jasnego określenia stanowiska wobec przedstawianych w nim celów i wartości i apelują do wszystkich polityków w polskim parlamencie o szczególną ostrożność i rozwagę w przygotowywaniu nowych rozwiązań systemowych oraz uwzględnianie w nich głosu opinii publicznej. Podkreślają, że bez aktywnej współpracy środowisk obywatelskich, edukacyjnych, nauki i kultury nie uda się wypracować nowej konstytucji silnych i wiarygodnych mediów publicznych oraz informują o konieczności zapewnienia gwarancji jakości programowej, bezstronności i rzetelności informacji i treści do przekonania obywateli do powszechnej opłaty audiowizualnej. Treść paktu znajduje się na stronie ofop.eu.
zobacz także
-
07.06.2026Wydarzenia
Tak wyglądało pierwsze Forum Karmimy Psiaki – Razem dla dobra zwierząt
-
01.06.2026Wydarzenia
Nagrodzone projekty z obszaru Społeczności Lokalnej
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
27.05.2026Wydarzenia
XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii
-
22.05.2026Wydarzenia
Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży
-
19.05.2026Wydarzenia
Spełnij swoje marzenie o własnej księgarni w szkockim miasteczku

