Obrzezanie nowonarodzonych chłopców zapobiega zakażeniu wirusem HIV w późniejszym życiu i pociąga za sobą znacznie niższe koszty niż obrzezanie dorosłych mężczyzn – informuje „PLoS Medicine”.
Jak twierdzi Agnes Binagwaho z Ministerstwa Zdrowia w Rwandzie, kraje afrykańskie powinny zwiększyć liczbę przeprowadzanych zabiegów we wszystkich grupach wiekowych, jednak przede wszystkim u najmłodszych dzieci. Koszt zabiegu u noworodka wynosi bowiem jedynie 15 dolarów, podczas gdy w przypadku dorosłego mężczyzny to prawie 60 dolarów.
Z analizy przeprowadzonej przez ekspertów ministerstwa wynika, że powszechne obrzezanie małych dzieci zapobiegnie przyszłemu wzrostowi zakażeń HIV, a tym samym pozwoli zaoszczędzić duże sumy wydawane zazwyczaj na leczenie chorych.
Kilka lat temu wykazano, że obrzezanie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV o ponad połowę, gdyż wraz z napletkiem usuwane są licznie zgromadzone na nim komórki Langerhansa, które są szczególnie wrażliwe na atak wirusa.
– W krajach rozwijających się, w których liczba chorych a AIDS jest największa, oszczędności kosztów związane z obrzezaniem noworodków są ogromne. Z ekonomicznego punktu widzenia wdrożenie takiej procedury jest możliwe, więc powinno to stać się priorytetem podczas opracowywania planów zapobiegania chorobie – twierdzi autor wielu publikacji na temat AIDS, Seth Kalichman z Uniwersytetu Connecticut, który napisał komentarz do badań.
PAP
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach
-
29.04.2022
Polonez na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
-
28.04.2022
Saype przy wsparciu Lavazzy stworzył gigantyczne dzieło w sercu Wenecji
-
27.04.2022
Na Disney Channel rusza pasmo w polskim języku migowym (PJM)