Niedozwolone będzie karanie dziecka w sposób naruszający jego godność. A więc zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczne maltretowanie czy zaniedbywanie potrzeb życiowych. Szybsza ma być interwencja w sytuacjach kryzysowych – to niektóre z nowych rozwiązań projektu zmian w ustawach zapobiegających przemocy w rodzinie. Przygotowało go Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt zakłada też, że pracownik socjalny będzie miał prawo nawet do zabrania dziecka z domu, w którym – jak podejrzewa – dzieje się coś złego. Natomiast bijący rodzic będzie usuwany z domu, i to natychmiast, nawet wtedy, gdy należy on do niego. Jeśli nie będzie miał gdzie mieszkać, trafi do noclegowni.
Nowym rozwiązaniem jest też wprowadzenie pojęcia przemocy ekonomicznej. Eksperci zajmujący się przemocą tłumaczą, że nie chodzi o biedę, ale o sytuację, gdy ktoś, kto ma środki, odmawia ich pozostałym członkom rodziny. Zdarza się, że zaniedbywani są np. starsi rodzice, którzy przepisali dzieciom dom, a potem te odmawiają im do niego wstępu albo pieniędzy na leki. – To łamanie prawa i dobrze, że ta sprawa została uregulowana – mówi Renata Durda, szefowa niebieskiej linii, pogotowia dla ofiar przemocy.
Więcej kontrowersji wywołuje uregulowany prawnie zakaz bicia dzieci. – Konstytucja mówi, że to rodzice wychowują dzieci. Źle, że państwo usiłuje ingerować w ich rolę – uważa sędzia Wiesław Johann.
Tomasz Kazubski z Biura Rzecznika Praw Dziecka: – Konstytucja zakazuje także stosowania kar cielesnych wobec polskich obywateli. Nie jesteśmy za ingerencją w życie dobrej rodziny, ale dziecko powinno wiedzieć, że jeśli rodzice je biją, może się zwrócić o pomoc.
Sąd może skierować rodziców na obowiązkowe zajęcia korekcyjno-edukacyjne. Psychologowie bardzo na te programy liczą. – 90% rodziców, którzy do nas trafiają, nie chce krzywdzić swoich dzieci. Biją je, bo nie znają innych środków wychowawczych. Warto im pokazać, że nie muszą się uciekać do przemocy – mówi Durda.
Według Ministerstwa Pracy do bicia swoich dzieci przyznaje się co dziesiąty rodzic. Obecne rozwiązania prawne zapobiegające przemocy w rodzinie są nieefektywne. Ofiary zbyt długo czekają na pomoc.
Rzeczpospolita
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS