obojętność jest rodzajem współczesnej niedojrzałości
W Polsce żyje prawie pół miliona osób z niepełnosprawnością intelektualną. Znaczna część z nich doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej.„Nie bądźmy obojętni, jeśli jesteśmy świadkami niepokojących sygnałów w: sąsiedztwie, rodzinie, wśród znajomych. Zaalarmowanie odpowiednich służb może uchronić czyjeś zdrowie a nawet życie!” – apeluje Stowarzyszenie Otwarte Drzwi. Zwracając uwagę na dramat osób z niepełnosprawnością intelektualną przedstawia „Krzyk Ciszy”
„Kampania społeczna z zakresu przeciwdziałania przemocy wobec osób z zaburzeniami psychicznymi – jest wynikiem ponad 20-letniego doświadczenia Stowarzyszenia Otwarte Drzwi w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, a także członkami ich najbliższego środowiska” – mówią organizatorzy. Przy współpracy z agencją 180heartbeats powstał spot „Scream of silence” (dostępny w mediach społecznościowych).
Nie przechodź obojętnie będąc świadkiem przemocy wobec osoby z niepełnosprawnością intelektualną. REAGUJ ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO!
Opublikowany przez Krzyk Ciszy na 29 grudnia 2017
Pomysł spotu odwołuje się do symboliki trzech mądrych małp i japońskiego przysłowia „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. Tyle że uwspółcześnionej za pomocą emocji. Porozumiewając się językiem młodych, 180heartbeats chce ich uczulić na problem agresji wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. Czarno-biały film to historia chłopaka z zespołem Downa, którego w centrum handlowym szarpie i dręczy opiekun. Liczni świadkowie tej sceny przechodzą i nie reagują. Odwracają głowy i uciekają w swoje telefony. Dlatego ich zachowanie jest piętnowane emocjami małpki, która zasłania twarz. W ten sposób twórcy kampanii chcą zwrócić uwagę na obojętność wobec agresji i dramatów osób z niepełnosprawnością. Przestrzegają, że obojętność jest rodzajem współczesnej niedojrzałości.
W Polsce jest prawie pół miliona osób z niepełnosprawnością intelektualną. Badania wskazują, że od dwóch do pięciu razy częściej są ofiarami przemocy niż osoby pełnosprawne. Najczęściej też doświadczają przemocy ze strony bliskich czy opiekunów. Wiele ofiar nie może się bronić, bo albo są na to zbyt słabe i zależne od sprawców albo i tak nikt im nie uwierzy. Natomiast system pomocy społecznej w Polsce jest zbyt słaby, by temu przeciwdziałać.
Celem projektu Krzyk Ciszy jest ograniczenie oraz zapobieżenie występowania przemocy wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, głównie z niepełnosprawnością intelektualną. Realizacja projektu zakłada działania informacyjno-edukacyjne w formie kampanii społecznej, adresowanej do mieszkańców Warszawy, w szczególności osób z niepełnosprawnością doświadczających przemocy i zagrożonych jej podleganiem, członków ich środowiska rodzinnego, profesjonalistów wspierających tą grupę osób, studentów, uczniów oraz ogółu społeczeństwa. Istotnym aspektem realizacji zadania jest partycypacyjny udział osób z zaburzeniami psychicznymi w działaniach edukacyjnych skierowanych do różnych grup społecznych.
Projekt współfinansowany jest ze środków m.st. Warszawa.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka