Narodowa Agencja Programu „Uczenie się przez całe życie” – Erasmus (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji) zainicjowała ogólnopolską kampanię na rzecz mobilności. W sześciu miastach w Polsce odbędą się debaty dotyczące jakości wymian studenckich prowadzonych przez polskie uczelnie wyższe, problemów w tym zakresie i możliwych ich rozwiązań. Jednym z głównych zagadnień poruszanych w ich tracie będą prawa i obowiązki studentów oraz uczelni wynikające z udziału w programie Erasmus.
Polska zajmuje 5. miejsce pod względem liczby studentów wysyłanych corocznie na stypendia Erasmusa za granicę. Nie jest to jednak gwarantem spełnienia oczekiwanych rezultatów. Oprócz wyzwań, jakie towarzyszą wyjazdowi na studia do innego kraju UE, uczelnie i studenci napotykają także przeszkody – np. trudności z zaliczeniem okresu studiów odbytego przez studenta za granicą. Dlatego podczas debat organizatorzy chcą skonfrontować punkty widzenia oby stron.
Założeniem organizatorów jest przekonanie uczestników debat, że wspólnym celem jest kształcenie młodych polskich specjalistów, którzy będą umieli odnaleźć się w europejskiej rzeczywistości zarówno pod względem naukowym, zawodowym, jak i społecznym. Chcą oni zaakcentować, że wszystkie strony zaangażowane w wymianę powinny brać odpowiedzialność za swoją rolę i razem dążyć do podnoszenia jakości mobilności.
Kampania odbywać się będzie pod patronatem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbary Kudryckiej, Przewodniczącej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Katarzyny Chałasińskiej – Macukow, Przewodniczącego Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich prof. Waldemara Tłokińskiego, Przewodniczącego Krajowej Reprezentacji Doktorantów Piotra Kozy oraz Przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej Bartłomieja Banaszaka. Do kampanii przyłączyła się również studencka organizacja Erasmus Student Network, wspierająca rozwój programów międzynarodowych wymian studenckich.
Harmonogram debat:
– Poznań 4 listopada, Uniwersytet Medyczny,
– Kraków 16 listopada, Uniwersytet Rolniczy,
– Katowice 17 listopada, Uniwersytet Śląski,
– Wrocław 25 listopada, Uniwersytet Przyrodniczy,
– Łódź 26 listopada, Uniwersytet Łódzki.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl
-
25.10.2023
Lidl i WWF Polska łączą siły na rzecz odtworzenia krajobrazu rolniczego w Polsce