Nosorożec, niedźwiedź polarny i tygrys trafiły do warsztatu. Jednak tak jak samochodu nadającego się do kasacji, głębokich zniszczeń w przyrodzie nie da się naprawić.
„Extinction can’t be fixed” (Wyginięcia gatunków nie da się naprawić) – tak brzmi hasło kampanii na rzecz ratowania zwierząt, które znalazły się na granicy wyginięcia. Printy autorstwa hiszpańskiego oddziału agencji BBDO przedstawiają trzy gatunki, których istnienie zmierza ku końcowi.
Kłusownictwo jest jednym z największych zagrożeniem dla zwierząt na Ziemi. Od lat 70-tych XX w. państwa południowo-wschodniej Azji prowadzą wyniszczającą politykę wybijania tygrysów w celu pozyskania ich skór oraz części ciała, wykorzystywanych często w tradycyjnej medycynie m. in. Państwa Środka. Ponadto coraz bardziej ekspansywne rolnictwo oraz wycinka lasów powodują, że środowisko naturalne tego największego kota kurczy się w zawrotnym tempie, pozostawiając mu już tylko pojedyncze skrawki lądu, które nie wystarczają do normalnego rozwoju.
Sytuacja wcale nie jest lepsza w przypadku nosorożców czy niedźwiedzi polarnych. Jednorożnych roślinożerców wybija się w Wietnamie przede wszystkim dla rogów, z których tworzone są leki przeciwbólowe. Białe niedźwiedzie odczuwają w szczególny sposób skutki ocieplenia klimatu. Mimo iż populacja tych zwierząt zwiększa się globalnie, głównie ze względu na zanikanie lodu morskiego oraz zwiększone zanieczyszczenie środowiska wywołane m. in. niekontrolowanymi wyciekami ropy do wód arktycznych, szanse na zobaczenie „arktycznego misia” w jego naturalnym środowisku stają się coraz bardziej nikłe.
Organizacje takie jak WWF pomagają inicjować, przeprowadzać oraz tworzyć kampanie na rzecz ochrony przyrody oraz walczą o powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego zwierząt oraz roślin zagrożonych wyginięciem.
Marcin Ratajczyk
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.09.2024
Łatwiejszy do wykrycia
-
17.09.2024
W zagrożeniu
-
15.09.2024
Newsy bez stygmatyzacji
-
11.09.2024
Na(d)staw ucho
-
10.09.2024
Na manowce
-
08.09.2024
Uprzejmie donoszę