W Legnicy rozpoczęła się druga tura projektu ONN – Obywatel Nikomu Nieznany, skierowanego do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Nastolatkowie będą tworzyć sztukę miejską (m.in. autorskie billboardy). Podczas pierwszej, przedwakacyjnej edycji projektu, zainicjowanego przez Fundację Sztuka dla Ludzi z w partnerstwie z Galerią Sztuki, gimnazjaliści i licealiści pracując w technikach plastycznych i graficznych tworzyli komunikaty o tematyce społecznej, które potem wypuszczono w przestrzeń miasta i sieci. W trakcie miejskiej akcji rozdawano vlepki i przypinki, a na budynkach zawisły billboardy zaprojektowane przez uczestników warsztatów. Jeden z nich apelował: „wyjdź poza schemat”, na innym widniał komunikat: „przebij wzrokiem zmowę milczenia – MÓW”, a jeszcze inny, ukazujący reklamówkę zawieszoną na drzewie pytał: „jesteś z tego dumny?”
W ramach projektu powstał też blog poświęcony inicjatywom obywatelskim, z którego można dowiedzieć się więcej o działaniach w żywej tkance miasta (Fundacja zaprasza wszystkich chętnych do jego współtworzenia), a także seria bilboardów zaprojektowanych przez artystów. Prócz warsztatów odbywały się też otwarte spotkania z artystami i społecznikami z całego kraju, którzy uświadamiali młodym, jak ważne i pożyteczne mogą być działania w przestrzeni publicznej.
W drugiej turze projektu organizatorzy także przygotowali dla młodzieży spotkania z artystami, performerami, aktywistami i kuratorami, którzy opowiedzą o swych działaniach społecznych. Wykłady, warsztaty i spotkania będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą posłuchać o tym, jak twórczość i działania artystów zaangażowanych społecznie zmieniają przestrzeń dużych miast i umysły ich mieszkańców. Odbędą się w legnickim Parku Miejskim, przy dawnym Teatrze Letnim w nadchodzącą oraz przyszłą niedzielę (22 i 29 września). Rozpoczną się o godz. 12.00.
Prelegenci pierwszego bloku zajmują się sztuką, lecz chętniej umieszczają ją poza murami instytucji wystawienniczych – na ulicach i w plenerze. Performance Cecylii Malik, takie jak 365 Drzew; 6 Rzek; Modraszek Kolektyw (obrona krakowskiego parku Zakrzówek przed zabudową); Warkocze Białki (protest przeciw regulacji rzeki Białki) miały na celu ratowanie małopolskiej fauny i flory. Okazały się skuteczne, a ponadto przyniosły autorce w 2010 r. tytuł Kulturystki roku oraz nagrodę Kulturalne Odloty.
Wrocławski artysta ulicy Sławek Czajkowski – ZBIOK swe murale pozostawił w kilku europejskich miastach. Ślad po sobie zostawił także w Legnicy przy okazji Festiwalu Street Art Between the Wall, gdzie prowadził warsztaty dla młodzieży.
Z legniczanami spotka się też Michał Mioduszewski – artysta i psycholog społeczny, autor projektów artystyczno-społecznych w stolicy, jak np. pokazów filmowych organizowanych na klatce schodowej, gospodarz spotkań w domku herbacianym w warszawskim Parku Rzeźby Pawła Althamera na Bródnie.
Dominika Jarmolińska to kulturoznawca i religioznawca, zajmująca się edukacją artystyczną. Michał Bałdyga – performer i twórca instalacji, jest inicjatorem kampanii na rzecz pozytywnego postrzegania niepełnosprawności Wszyscy jesteśmy superbohaterami, której ideę przybliży podczas wykładu i warsztatów. Oboje wystąpią w ostanią niedzielę września.
Pomysłodawcą projektu ONN jest legnicka Fundacja Sztuka dla Ludzi, a partnerem tamtejsza Galeria Sztuki. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej (Swiss Contribution). Potrwa do końca roku i będzie nieodpłatny dla uczestników.
Portal kampaniespołeczne.pl jest patronem medialnym projektu.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon