Nietoperze okazały się pomocne w rekultywacji lasów tropikalnych, ponieważ roznoszą nasiona wielu gatunków roślin. Naukowcy niemieccy postanowili instalować na zdewastowanych obszarach leśnych sztuczne grzędy dla nietoperzy.
Nowatorską metodę rekultywacji lasów tropikalnych zastosowali Detlev Kelm z Instytutu Badań Przyrodniczych im. Leibniza w Berlinie oraz Kerstin Wiesner i Otto von Helversen z Uniwersytetu w Erlangen-Nuremberg.
Ich zdaniem zainstalowanie sztucznych grzęd dla nietoperzy znaczącą wpłynęło na przyspieszenie rozsiewania się nasion wielu gatunków tropikalnych roślin. Jak podkreślają badacze, jest to prosta i tania metoda, dzięki której można pomóc lasom w naturalnej regeneracji.
Lasy tropikalne mają ogromne znaczenie ekologiczne dla całej planety. Są siedliskiem bioróżnorodności i ważnym czynnikiem zapobiegającym wzrostowi poziomu CO2 w atmosferze.
W Ameryce Łacińskiej wycina się rocznie nawet do 1.5% powierzchni lasów. Wylesione obszary wykorzystywane są do celów rolniczych. Jednak gleby szybko jałowieją. Ponieważ wylesione obszary nie dają schronienia ani pożywienia ptakom, nietoperzom czy innym naturalnym roznosicielom nasion, naturalna regeneracja następuje bardzo powoli.
Wiele nietoperzy żywi się owocami i nektarem, dlatego mogą grać dużą rolę w rozsiewaniu nasion i zapylaniu kwiatów.
Grzędy ustawiane przez niemieckich naukowców przypominają naturalne siedliska nietoperzy – imitują wydrążone pnie drzew z gałęziami do zaczepiania się.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
02.06.2023
Inicjatywa Tytoń 21 – mniej młodych ludzi uzależni się od palenia
-
01.06.2023
Drzewo Roku 2023 – rozpoczynamy głosowanie!
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023