Niedźwiadek Szczepan promuje wiedzę
Laureat Nagrody Nobla – Albert Camus – powiedział, że przyczyną zła niemal zawsze jest niewiedza. Przeciwstawiając się konsekwencjom braku informacji, realizatorzy akcji „Zaszczep się wiedzą” zapraszają na platformę edukacyjną dotyczącą szczepień i udostępnionej tam bajki „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana”.
Zaszczep się wiedzą jest przewodnikiem po wiarygodnych źródłach informacji na temat szczepień. Celem kampanii jest informowanie o szczepieniach ochronnych w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną. „Odsyłamy do miarodajnych źródeł informacji na temat szczepień, certyfikowanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz do autorytetów medycznych – omawiających wyniki badań, nie własne opinie – potwierdzają organizatorzy akcji, Infarma – Informujemy, gdzie zaszczepić się wiedzą przeciwko epidemii niewiedzy, ale też jej współczesnej, zmutowanej odmianie: „wiedzy” pozornej, kreowanej anonimowo w przestrzeni internetu, podrabianej tak samo, jak podrabia się inne produkty, aby były tanie, przystępne i do złudzenia przypominały prawdziwe. W wypadku zdrowia to bardzo niebezpieczne”.
W ramach kampanii „Zaszczep się wiedzą” powstała bajka „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana”. Autorką książki jest znana dziennikarka Izabela Filc-Redlińska, a jej celem przekazywanie wiarygodnych, przystępnych informacji na temat szczepień. Tylko w ten sposób można walczyć ze szkodliwymi mitami. Dzięki bajce o Niedźwiadku Szczepanie już najmłodsi mogą zrozumieć, jak działają szczepienia oraz dlaczego są tak ważne dla każdego z nas. Niedźwiadek Szczepan pomoże również rodzicom wytłumaczyć najmłodszym, że wizyta szczepienna, choć związana z ukłuciem, nie jest ani straszna ani nie wiąże się z dużym bólem.
Patronatem instytucjonalnym objęły wydawnictwo Główny Inspektorat Sanitarny oraz Fundacja Rozwoju Pediatrii. Ilustrowaną publikację w formacie plików pdf, epub i mobi można pobrać za darmo ze strony www.zaszczepsiewiedza.pl/bajka-dla-dzieci. Tam również znajduje się audiobook, którego słuchanie umili wieczory całej rodzinie.
Rekomendując bajkę edukacyjną i sens przeprowadzania szczepień, Minister Marek Posobkiewicz, Główny Ispektor Sanitarny, odwołuje się do obrazowej metafory: „Wyobraźmy sobie mieszkańców terenów zalewowych, którzy dochodzą do wniosku, że nie ma powodu budować wałów i się zabezpieczać, bo aktualnie wokół nie widzą wody. Jednak, kiedy rzeka wyleje, to staną oko w oko z trudną do opanowania katastrofą, w której życie mogą stracić zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Szczepienia to właśnie takie wały powodziowe zdrowia publicznego- wyjaśnia Minister Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny – Szczepimy się, aby zapobiegać chorobom i ich powikłaniom. Z niektórymi chorobami, na przykład ospą prawdziwą, udało nam się dzięki szczepieniom skutecznie walczyć i nie występuje już ona na naszym globie, więc przeciwko niej nie szczepimy. Szczepimy się, myśląc właśnie o przyszłości i bezpieczeństwie własnym oraz innych. Jeśli odstąpimy od szczepień powszechnych, choroby, których prawie nie ma w Polsce, mogą powrócić”.
Ogólnopolska kampania informacyjna „Zaszczep się wiedzą” rozpoczyna się w październiku, 2015r. Akcja odbywa się pod patronatem merytorycznym: Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Fundacji Rozwoju Pediatrii, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc i konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu