22 lutego rozpoczyna się Tydzień Ofiar Przestępstw. Dzień ten został uchwalony Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw przez Parlament Europejski już 20 lat temu. W Polsce obchodzimy go od 2003 roku. Celem ustanowienia tego dnia było przypomnienie w szczególny sposób społeczeństwu, a także pracownikom organów państwowych i samorządowych, o bardzo trudnym losie ofiar przestępstw.
W Polsce Tydzień ten zwany jest potocznie „Niebieskim Tygodniem”. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, na terenie sądów i prokuratur, pracownicy wymiaru sprawiedliwości będą udzielać osobom pokrzywdzonym bezpłatnych porad prawnych.
Dotychczas z tej oferty rzadko korzystały osoby, których sprawy nie znalazły się jeszcze na drodze sądowej, choć przestępstwa zostały już popełnione. W szczególny sposób dotyczy to osób doznających przemocy ze strony swoich bliskich. Takie sprawy trafiają do wymiaru sprawiedliwości często dopiero po kilku latach, w momencie, gdy o tym fakcie zostanie powiadomiona policja.
Z inicjatywy organizacji pozarządowych, skupionych w Komisji Dialogu Społecznego ds. Przeciwdziałania Przemocy przy Urzędzie m.st. Warszawy oraz stołecznej policji będą się odbywały wspólne dyżury w Komendach Policji. Będą to konsultacje specjalistów z zakresu przemocy, dzielnicowych i koordynatorów procedury „Niebieskie Karty”.
Wsparcie zarówno prawne, jak i psychologiczne otrzymają rodziny objęte procedurą „Niebieskich Kart”, które dotychczas nie zdecydowały się na skorzystanie z pomocy placówek specjalizujących się w przeciwdziałaniu przemocy oraz osoby, które podczas tej akcji zdecydują się ujawnić fakt przemocy po raz pierwszy.
Także i Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje ten tydzień w sposób specjalny. Dotychczas obchody tego szczególnego dla wymiaru sprawiedliwości tygodnia polegały na organizacji na terenie sądów i prokuratur punktów poradnictwa prawnego dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, akcji informacyjnych oraz szkoleń dla osób działających na rzecz ofiar. W tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło z inicjatywą rozszerzenia dotychczasowej formuły poprzez włączenie do współpracy organizacji pozarządowych zajmujących się udzielaniem pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Tegoroczne „obchody” poświęcone będą przemocy, w tym przede wszystkim przemocy emocjonalnej.
zobacz także
-
21.06.2025Wydarzenia
Artyści dla transplantacji. Już 24 czerwca w Warszawie!
-
20.06.2025Wydarzenia
AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca
-
19.06.2025Wydarzenia
Konkurs i e-book „Zrozumieć dziecięcy świat”
-
13.06.2025Wydarzenia
Głosuj codziennie! Pomóż dzieciakom wygrać
-
10.06.2025Wydarzenia
Drzewo Roku po raz 15!
-
15.05.2025Wydarzenia
Ruszył 66. sezon Koncertów Chopinowskich