Jak trudno jest rzucić palenie, wie każdy, kto boryka się z tym nałogiem. Zerwanie z nim jest jednak możliwe. Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają, że, jak przy każdym uzależnieniu, najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z istniejącego problemu. W tegorocznej edycji kampanii, organizatorzy zwracają uwagę na temat POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – śmiertelną konsekwencją palenia tytoniu.
Kampania Płuca Polski ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia, ryzyko i konsekwencje, jakie niesie ze sobą ta choroba. POChP zajmuje 4 miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonu. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby.
„Życie chorych na POChP wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu na wielu płaszczyznach. Podstawowym problemem są trudności z oddychaniem, wydychanie powietrza wymaga od chorych dużo energii i wysiłku. Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. 75% chorych Polaków żyje w nieświadomości, lekceważąc pierwsze objawy POChP. Profilaktyczne wykonywanie badań zmniejsza ryzyko niezauważenia niespecyficznych objawów często mylonych ze słabą kondycją organizmu” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.
Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby, a objawy często mylą ze słabą kondycją. Tylko 25% chorych ma zdiagnozowane POChP. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces jej rozwoju, poprawić jakość życia pacjenta i zapobiec przedwczesnym zgonom.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii Płuca Polski, połowa ankietowanych osób nie poddała się nigdy…
Opublikowany przez Płuca Polski na 12 marca 2018
Wśród ofiar chorób wywołanych przez toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym są nie tylko osoby, które zaciągają się nim bezpośrednio. Osoby z najbliższego otoczenia palacza, są również narażone na wydychanie dymu, który zawiera niebezpieczne dla zdrowia substancje. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – palenie tytoniu zabija rocznie ponad 7 mln ludzi na świecie!
W ramach kampanii podejmowane są liczne działania skierowane do społeczeństwa, środowiska medycznego oraz opinii publicznej. We wszystkie akcje angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. Wszelkie aktywności odbywają przy wsparciu firmy Boehringer Ingelheim. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc oraz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej.
Więcej informacji na temat kampanii Płuca Polski na stronie: www.plucapolski.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu