Francuska muza, ucieleśnienie współczesnej erotyki, aktorka i artystka Clara Morgane wzięła udział w kampanii „Kan c non..” (Nie znaczy nie) organizowanej przez Collectif Féministe Contre le Viol (Feministyczny Kolektyw Przeciw Gwałtom).
Telewizyjna kampania zwraca uwagę na problem przemocy wobec kobiet oraz dąży do zainicjowanie debaty publicznej na ten temat. Koordynator kampanii – Dr Gilles Lazimi deklaruje, że „Kan c non… c non!” to więcej niż zwykła kampania: „to realny i alarmujący krzyk, którego celem jest postawienie pytania, skłonienie do refleksji i zniesienie tabu.” Prezydent CFCV dodaje, że informowanie społeczeństwa o konsekwencjach przemocy na tle seksualnym jest obecnie bardzo ważną kwestią: gwałt jest przestępstwem, a jego skutki mogą tragicznie odbić się na psychice ofiary. Organizacja odpowiedzialna za kampanię, dodaje, że ważną sprawą jest uświadomienie ofiarom oraz ich rodzinom, że w przypadku gwałtu – wina stoi zawsze po stronie napastnika.
Statystyki podawane przez CFCV są przerażające: 1 na 5 osób przyznaje, że w ciągu życia padła ofiarą przemocy na tle seksualnym; 1 kobieta na 6 i 1 mężczyzna na 20 deklaruje, że w ciągu życia był/a ofiarą gwałtu lub próby gwałtu. Ofiar jest 10 razy więcej wśród kobiet i dziewcząt niż wśród mężczyzn. W 83% przypadków, agresor jest osobą bliską ofierze lub co najmniej osobą znaną. 2/3 zgwałconych kobiet lub tych, na których dokonano próby gwałtu, w czasie napaści nie miało ukończonych 18 lat; 25% aktów agresji seksualnej ma miejsce na terenie pracy. W porównaniu z powyższymi liczbami, istnieje duży kontrast, jeśli chodzi o liczbę zgłaszanych napaści – służbom porządkowym sygnalizowane jest jedynie 4% aktów przemocy na tle seksualnym.
M. Kryńska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem