Po Kodeksie Kibica przypominamy o kodeksie codziennej walki z rakiem. W ramach Programu Prewencji Pierwotnej Centrum Onkologii rozpoczęło we wrześniu 2007 roku kampanię edukacyjną mającą na celu propagowanie zdrowego stylu życia i edukację dziennikarzy na temat profilaktyki pierwotnej nowotworów według Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Kampanię realizuje agencja TBWA.
Celem Programu jest wyeliminowanie bądź ograniczenie środowiskowych czynników ryzyka związanych z: paleniem tytoniu, piciem alkoholu, niewłaściwym odżywianiem, otyłością i brakiem aktywności fizycznej, zanieczyszczeniem czynnikami rakotwórczymi środowiska, miejsca pracy i miejsca zamieszkania, czynnikami infekcyjnymi wynikającymi z zachowań (HPV, HBV, HCV, Hp) oraz ekspozycją słoneczną (czerniak skóry).
Stworzono więc animowany spot promujący zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem oraz stronę kodekswalkizrakiem.pl. Film przygotowali Krzysztof Kokoryn – absolwent wydziału malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wojciech Kliczka – absolwent wydziału grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Prowadzona narracja z punktu widzenia dziecka (lektor), może zwracać uwagą dorosłych, do których ten spot jest skierowany. Z jednej strony utrzymuje lekki ton całości, z drugiej podkreśla fakt, iż są to informacje oczywiste nawet dla najmłodszych. Dzięki temu autorom udało się uniknąć mentorskiego tonu, w który łatwo popaść, mówiąc o poważnych problemach, nie osłabiając jednak siły przekazu.
Niestety, jeśli uda się już komuś zapamiętać przydługi adres podany na końcu filmu, to po zajrzeniu na stronę czeka go rozczarowanie. Aktualności zaczynają się i kończą na wpisie z 4 grudnia 2006 roku, a zbiór informacji trudno jest uznać za jakieś szczególnie pełne kompendium wiedzy na temat raka. Na pozytywną ocenę zasługuje fakt, iż sama animacja niesie ze sobą informacje, które mogą skłonić do zastanowienia się na swoim trybem życia i wprowadzenia doń pożądanych zmian.
Spot oraz strona internetowa powstały w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych 2006-2015. Autorem jest Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie.
opr. mateoosz, zoja
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu