Wystawę „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa” otwarto w ubiegłą środę, 1 lutego. Dwanaście czarno-białych portretów ojców i dzieci robi wrażenie bardzo osobistych i nacechowanych rodzicielską miłością. Fotografie autorstwa Macieja Hermana można zobaczyć w warszawskiej Galerii Refleksy.
Bohaterowie portretów wyglądają na ludzi szczęśliwych. Zarówno ojcowie, jak i ich dzieci. O czym myślą i jak wygląda ich codzienne życie można przeczytać w książce pod analogicznym tytułem jak wystawa: „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa“. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia to równocześnie książkowe ilustracje.
Ojcowie, którzy zechcieli sfotografować się ze swoimi dziećmi i opowiedzieć o rodzicielskich doświadczeniach profesor Elżbiecie Zakrzewskiej-Manterys, autorce książki, to znane osobistości polskiego życia publicznego. Wśród nich m.in. Gromosław Czempiński, generał brygady w stanie spoczynku, Stanisław Krajewski, profesor matematyki i filozof czy Tadeusz Sobolewski, znany krytyk filmowy. A ponadto: Andrzej Horubała, Marian Jagiełka, Aleksander Manterys, Władysław Sidorowicz, Krzysztof Słowiński, Andrzej Suchcicki, Witold Walkowiak, Tadeusz Woźniak, Adam Ziółkowski.
Książka została wydana przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”.
Celem publikacji jest przełamanie stereotypów dotyczących zespołu Downa, dostarczenie rzetelnych informacji na ten temat.
Będąc ojcem chorego dziecka można się spełniać zawodowo, można robić karierę i można mieć bardzo bogate życie. Nie jest tak samo jak ze zdrowym dzieckiem – ale nie jest źle ani gorzej tylko po prostu inaczej – udowadniają bohaterowie dwunastu wywiadów.
– Po zaledwie kilkudziesięciu godzinach spędzonych z tymi wspaniałymi osobami powoli oswajam się i trawię dane mi tak wyjątkowe doświadczenie. W większości domów „zwykłych” rodzin nigdy nie czułem tak wielkiej miłości, poświęcenia dla siebie nawzajem, które powoduje, że życie nie jest puste i nabiera sensu. To wszystko mimo wieloletniego zmęczenia, często zniecierpliwienia i niewiadomej przyszłości. Życzę każdemu by spędził choć trochę czasu z tymi świetnymi dzieciakami lub dorosłymi ludźmi. Żeby poznał ich, porozmawiał, poczuł ich obecność, przytulił, może nawet zaprzyjaźnił się. Gwarantuję że obcując z tak nieprzeciętnymi osobami samemu można stać się lepszym człowiekiem. – powiedział Maciej Herman.
Wystawę można oglądać do 19 lutego 2012 roku.
Nazwa projektu:
Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa
Zasięg:
Polska
Autor:
Maciej Herman
Data:
02/2012
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.08.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
22.05.2024
Co za różnica? Ty
-
22.05.2024
Ikea zmienia narrację
-
11.04.2024
Nie ma jednej drogi z Parkinsonem
-
05.04.2024
Zbadaj się, nie odkładaj!