Ruszyła nowa kampania Fundacji Rodzić po Ludzku przeciwko rutynowemu nacinaniu krocza pod hasłem „Nie daj się naciąć!”.
Rutynowe nacięcie krocza to niepotrzebne cierpienie wielu tysięcy kobiet. Jeśli przyjąć, że uzasadnione nacięcie występuje tylko w 20% przypadków (zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia), to w Polsce niepotrzebnie okaleczanych jest ok. 160 tys kobiet rocznie. Konsekwencje nacięcia krocza odczuwalne mogą być przez wiele lat, i obniżają jakość życia. Są to: trudności we współżyciu seksualnym, bolesne i odczuwalne przez wiele lat po porodzie blizny i zgrubienia w pochwie. Dla wielu kobiet nacięcie krocza to poważna ingerencja w najbardziej intymną sferę.
W większości przypadków, zabieg ten wykonywany jest bez uprzedzenia i pytania o zgodę.
Polska z 80% porodów drogami natury z nacięciem jest w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o częstość stosowania nacięcia krocza, pomimo tego, że szkodliwość tej procedury została udowodniona ponad wszelką wątpliwość. W innych krajach, gdzie postawiono sobie za cel zmniejszenie liczby nacięć i stosowanie w praktyce położniczej wyników badań naukowych, odsetki porodów z nacięciem krocza są dużo niższe – np. w Wielkiej Brytanii 14%, Holandii – 28%, Nowej Zelandii 13%, Austrii – od 20 do 30%.
Celem kampanii jest przede wszystkim zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem nadużywania szkodliwych procedur wobec rodzących kobiet, a także przełamanie tabu i rozpoczęcie dyskusji na temat problemów i komplikacji będących następstwem rutynowego nacięcia krocza.
Czas obalić mity o zaletach nacięcia krocza, rozpowszechnianych przez środowisko medyczne. Przekaz kampanii kierowany jest do kobiet w ciąży by wiedziały jak przygotować się do porodu, aby uniknąć nacięcia, jakich argumentów używać w rozmowach z personelem medycznym, itp. W ramach działań kampanijnych promowane będą dobre praktyki placówek, w których nie wykonuje się nacięcia krocza w sposób rutynowy, oraz wskazywani będą lekarze i położne, którzy podchodzą do rodzących w sposób indywidualny.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
22.10.2024
Bajka terapeutyczna o powodzi
-
17.10.2024
Pozornie niewidoczne
-
16.10.2024
Prawa człowieka nie są na sprzedaż