Nic mu się nie chce? Depresja. Rozumiesz – Pomagasz.
Smutny, agresywny, przestał się uczyć, nic mu się nie chce… Czy to tylko przejawy młodzieńczego buntu? Depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Szacuje się, że w 2020 roku zajmie pierwsze miejsce na liście przyczyn zgonów – alarmuje Ministerstwo Zdrowia. We współpracy z Fabryką Komunikacji Społecznej przygotowano kolejną odsłonę kampanii, celem zmiany nastawienia do depresji oraz skutecznej profilaktyki choroby.
Głównym celem kampanii „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” jest profilaktyka depresji w grupach o podwyższonym ryzyku: młodzieży w okresie dojrzewania (ryzyko depresji młodzieńczej), kobiet w okresie okołoporodowym (ryzyko depresji poporodowej), osób w podeszłym wieku (ryzyko depresji wieku podeszłego). Grupą docelową kampanii są przede wszystkim osoby z bliskiego otoczenia tych, którzy są szczególnie narażeni na depresję.
„Depresja to choroba, którą się z powodzeniem leczy i z którą można wygrać walkę. Chcemy poprzez różne formy przekazu zwrócić uwagę publiczną na temat depresji ale też na swoiste świadectwa wygranej walki z tą chorobą oraz pokazać gdzie można się zwrócić by otrzymać pomoc.” – powiedział Zbigniew J. Król, Podsekretarz w Ministerstwie Zdrowia.
Pojawiają się choroby i poczucie osamotnienia. Wszystko to może spowodować, że zachorują na depresję. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i jak pomóc im z nią wygrać. Problemy zdrowotne zarówno somatyczne, jak i obniżona z wiekiem sprawność poznawcza, rzutują na ograniczoną możliwość robienia tego, co kiedyś lubili.
„Dzięki realizacji programu chcemy podnieść świadomość na temat zaburzeń depresyjnych w Polsce, a także pokazać w jaki sposób je wykrywać oraz jak im zapobiegać” – informuje Ministerstwo Zdrowia. Kampania ma walczyć ze stygmatyzacją osób chorujących na depresję, dostarczać rzetelnej wiedzy o chorobie, a przede wszystkim budować świadomość tego, że depresja jest chorobą uleczalną i nie powoduje trwałego upośledzenia funkcjonowania.
Na powstałej stronie internetowej wyleczdepresje.pl realizatorzy inicjatywy edukują w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby, jaką jest depresja. Przygotowano również spoty internetowe, z udziałem bohaterów o podwyższonym ryzyku zachorowania. Osoba w wieku starszym, nastolatek oraz mama w okresie poporodowym obalają społeczne mity na temat choroby. W kolejnych odsłonach spotów przedstawiono prawdziwe historie osób chorujących na depresje. Dzieląc się swoim doświadczeniem, uczestnicy nagrań apelują do walki o zdrowie.
– Depresja to choroba, którą z powodzeniem leczy się i z którą można wygrać walkę. Chcemy poprzez różne formy przekazu zwrócić uwagę publiczną na temat depresji, ale też na swoiste świadectwa wygranej walki z tą chorobą oraz pokazać, gdzie można się zwrócić, by otrzymać pomoc” – mówi wiceminister zdrowia Zbigniew Król.
W ramach pierwszego systemowego programu zapobiegania depresji, jaki prowadzony jest na szczeblu krajowym od 2016 roku, zaplanowano:
- opracować rekomendacje, jak zapobiegać, wykrywać i leczyć depresję w Polsce,
- edukować społeczeństwo za pomocą mediów,
- dotrzeć z działaniami profilaktycznymi do osób z grup o podwyższonym ryzyku zachorowania, dzięki pracownikom szkół oraz systemu opieki zdrowotnej.
Na stronie Zintegrowanego Portalu Pacjenta (https://zip.nfz.gov.pl/GSL/) udostępnionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakładce Gdzie się leczyć znajdują się aktualne informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia ośrodków ochrony zdrowia/zakładów opieki zdrowotnej, w tym specjalistycznych Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Centrów Zdrowia Psychicznego, gdzie można skonsultować się z lekarzem psychiatrą i otrzymać kompleksową pomoc w wypadku podejrzenia depresji.
Depresja. Rozumiesz – Pomagasz
Smutny, agresywny, przestał się uczyć, nic mu się nie chce… Czy to tylko przejawy młodzieńczego buntu? Nie wolno ich bagatelizować, może się okazać, że to symptomy depresji. Cierpi na nią prawie jedna trzecia nastolatków. Przechodzą trudny czas, muszą zacząć podejmować ważne decyzje, ułożyć sobie relacje rodzinne i rówieśnicze, a do tego przeżywają gwałtowne emocje. Bez względu na przyczyny pojawienia się depresji warto dowiedzieć się jak im pomóc.
Opublikowany przez Depresja. Rozumiesz – Pomagasz Wtorek, 2 października 2018
Kampanię wspierają także infuencerzy – osoby mające wpływ na opinię społeczną, szczególnie w środowisku osób młodych. Jedną z tych osób jest pan Adam Wawrzyński, prowadzący kanał w serwisie YouTube pod pseudonimem „Fanggotten”.
Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” potrwa do końca 2020 r. Projekt jest realizowany przez Fabrykę Komunikacji Społecznej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020.
Więcej informacji znaleźć można na stronie kampanii wyleczdepresje.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu