Ruszyła II edycja projektu „Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu”. Na zajęciach organizowanych w szkołach podstawowych dzieci będą pracowały nad swoimi postawami związanymi z dbaniem o własne bezpieczeństwo w sieci. Podczas dwugodzinnych szkoleń trenerzy z Fundacji dla Kultury.pl będą zachęcali dzieci do nieujawniania loginów oraz haseł i uczyli je, jak reagować w sytuacjach, gdy ktoś obcy chce nawiązać z nimi kontakt. Dzieci dowiedzą się, w jaki sposób korzystać z ogólnodostępnych komputerów, portali społecznościowych oraz serwisów internetowych. Najmłodsi poznają również termin „netykieta” i nauczą się związanych z jej przestrzeganiem zasad.
Organizatorzy planują przeprowadzić zajęcia dla co najmniej 6000 dzieci w wieku wczesnoszkolnym podczas specjalnych lekcji i pokazów w całej Polsce. W projekcie mogą wziąć udział chętne szkoły podstawowe z całej Polski. Wędrująca Akademia Bezpiecznego Internetu odwiedzi 120 instytucji, które jako pierwsze zgłoszą chęć uczestnictwa. Z każdej z nich może zostać przeszkolonych maksymalnie 60 uczniów, preferowane klasy to II i III szkoły podstawowej.
W pierwszej kolejności do projektu zostaną zakwalifikowane szkoły i instytucje z miejscowości do 100 tys. mieszkańców. Jeżeli takich zgłoszeń będzie mniej, wtedy do udziału zaproszeni zostaną pozostali chętni.
Zgłoszenia należy wysłać na adres: alicja.bar@kulturaonline.pl, w zgłoszeniu powinna znaleźć się pełna nazwa oraz adres szkoły/instytucji, preferowany termin szkolenia oraz dane osoby do kontaktu. Jedno kompletne szkolenie obejmuje dwie godziny lekcyjne. Projekt będzie realizowany do 15 grudnia br.
Na bezpieczeństwo najmłodszych w sieci w dużym stopniu wpływa postawa rodziców i nauczycieli. Dlatego w ramach akcji zostaną również przeprowadzone działania skierowane do opiekunów. Szkolenia dla nich zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem e-learningu. Dorośli dowiedzą się, jak przeciwdziałać takim zjawiskom, jak przemoc w sieci, niecenzuralne treści, zawieranie niebezpiecznych znajomości, piractwo czy uzależnienie od Internetu.
Rodzice i nauczyciele dowiedzą się też, jakie są prawne i techniczne możliwości kontroli rodzicielskiej, nauczą się korzystać z filtrów oraz poznają miejsca, w których warto szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia. Jednym z najważniejszych punktów szkolenia stanie się ustalenie z dzieckiem zasad bezpiecznego użytkowania internetu.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna