Sławny fotograf Spencer Tunick wraz z Greenpeace oraz około 700 wolontariuszami z całego świata, zrealizował 3 października br. na południu Francji nowy projekt fotograficzny. Tym razem tłum nagich osób pozował do wspólnych zdjęć w jednej z winnic Burgundii, których przyszłość stoi pod znakiem zapytania ze względu na postępujące zmiany klimatu. Projekt ten ma celu zwrócenie uwagi na bezpośredni związek pomiędzy postępem cywilizacyjnym ludzkości a chaosem klimatycznym na Ziemi. W sierpniu 2007 roku podobna akcja miała miejsce na szwajcarskim lodowcu, gdzie artysta również fotografował nagie osoby w ramach kampanii na rzecz klimatu.
Już teraz, przy wzroście średniej globalnej temperatury na Ziemi o niecałe 0,8°C, właściciele winnic we Francji zauważają pierwsze niepokojące symptomy zmian w cyklu uprawy winorośli. Zmiany klimatu nie pozostają bez wpływu na uprawy i rolnictwo w regionie – aktywiści z Greenpeace przekonuję, że jeśli średnia temperatura na Ziemi wzrośnie o więcej niż 2°C, Francja, tak jak i cały świat, będzie borykać się z zupełnie nieprzewidywalnymi anomaliami pogodowymi.
– Intencją Greenpeace jak i artysty było zwrócenie uwagi na bezbronność człowieka wobec ludzkich działań zagrażających przyrodzie – powiedział dyrektor Greenpeace we Francji Pascal Husting.
– Nie ważne czy mówimy o hodowli winogron, uprawach ryżu czy kukurydzy, przyszłość rolnictwa na całym świecie jest zagrożona ze względu na postępujące zmiany klimatu. Natura przegrywa z ludzką chciwością. Wykorzystanie paliw kopalnych doprowadziło do istotnych zmian klimatycznych. Czasami zapominamy, że jesteśmy połączeni z ziemią, wszystko przez to że zamieniamy świat w betonową dżunglę. – dodaje Spencer Tunick.
Greenpeace apeluje do światowych przywódców o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz ochrony klimatu. W grudniu tego roku w Kopenhadze odbędzie się Szczyt Klimatyczny, na którym muszą zapaść kluczowe decyzje dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, finansowego wsparcia krajów rozwijających się oraz ochrony lasów tropikalnych.
Greenpeace domaga się aby państwa uprzemysłowione zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40% oraz finansowego wsparcia walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się w wysokości 110 miliardów euro rocznie do roku 2020. Fundusze te muszą być dodatkowe do zadeklarowanej oficjalnej pomocy rozwojowej (ODA) i muszą pochodzić ze środków publicznych. Konieczne jest także ustanowienie mechanizmów ochrony lasów, które pozwolą całkowicie zatrzymać wycinkę lasów w krajach rozwijających się do 2020 roku.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe