W Beskidach masowo obumierają drzewa świerkowe. Na ratunek zagrożonym beskidzkim lasom ruszyła Fundacja Arka. 10 kwietnia rozpoczęła ogólnopolską kampanię „Ratujmy beskidzkie lasy”. Jej zadaniem jest informowanie o konieczności przebudowy lasów świerkowych w Beskidach oraz akcja informacyjna o roli lasów i drzew w życiu człowieka.
Kampania ma wesprzeć leśników w przebudowie lasów świerkowych w Beskidach. Schorowane świerki w beskidzkich lasach mają zostać zastąpione przez bardziej odporne buki, jodły, graby i inne gatunki drzew. Monokultury świerkowe będą zastępowane lasami wielogatunkowymi.
W Beskidach masowo obumierają drzewa świerkowe. Może to doprowadzić do problemów przyrodniczych i społecznych. Przyczyn tego stanu jest wiele. Ocieplenie klimatu, sadzenie złych gatunków drzew świerkowych, zanieczyszczenia, szkodniki, chorobowy grzybowe – wszystko to powoduje konieczność wycinki chorych drzew świerkowych. Przyczyną jest także masowy atak kornika drukarza na świerki porastające górskie zbocza. Kornikom sprzyjają susze osłabiające drzewa, infekcje grzybowe, powalające drzewa wichury oraz wiek świerków, ponieważ kornik preferuje rośliny stare (w wieku 80 – 100 lat). Populacja korników najszybciej rozwija się w tzw. monokulturach, czyli drzewostanach tylko świerkowych, bez domieszki innych drzew.
W lasach beskidzkich świerk stanowi zdecydowaną większość. Porasta aż 95% Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Najefektywniejszą metodą walki z kornikiem drukarzem jest wycinka chorych drzew. W 2002 roku wycięto 255 tysięcy metrów sześciennych beskidzkich lasów, a w 2005 roku – aż 613. Leśnicy szacują się, że aby opanować sytuację, należy wyciąć prawie 20% lasów. W miejsce wycinanych drzew od razu trzeba posadzić nowe. Według leśników należy sadzić ok. 10 mln młodych drzewek rocznie aby uratować beskidzkie lasy. Konieczna jest wieloletnia akcja wycinki i sadzenie na ich miejsce rodzimych gatunków drzew.
Podczas inauguracji kampanii zasadzono symbolicznego buka, który ma zastąpić w beskidzkich lasach schorowane świerki. Wspólnie z młodzieżą szkolną organizatorzy zasadzili nasiona buków, które posłużą do sadzenia jesienią lasu edukacyjnego.
Głównym odbiorcą kampanii są mieszkańcy terenów beskidzkich nadleśnictw. Kampania jest także kierowana do turystów i właścicieli licznych działek rekreacyjnych z województwa śląskiego. Partnerem kampanii jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach
Kampania "Ratujmy beskidzkie lasy" to oprócz akcji informacyjnej także zaplanowane liczne warsztaty oraz wystawy edukacyjne. Głównym wydarzeniem będzie organizacja festynu edukacyjnego oraz sadzenie jesienią modelowego lasu przez artystów, lokalnych liderów, dziennikarzy i młodzież szkolną.
Fundacja Arka przekonuje, że pomóc w ratowaniu lasów może każdy. Zachęca do organizowania wystaw, licytacji, zbiórek surowców wtórnych, z których pieniądze pozwolą na sadzenie drzew w Beskidach. Każdy kto chce włączyć się w kampanię może wpłacić dowolną kwotę na jej rzecz, a Fundacja jesienią posadzi za nią drzewka. Każda szkoła/osoba otrzyma specjalny certyfikat potwierdzający posadzenie drzewa.
Naukowcy biją na alarm. Podkreślają, że na średnich wysokościach głównymi gatunkami powinny być jodły i buki. Zamieranie drzewostanów świerkowych w Beskidzie Śląskim i Żywieckim wymaga, jako zjawisko przyrodnicze, stałego monitoringu i kontynuowania badań naukowych. Bardzo ważne jest prowadzenie akcji informacyjnej wśród właścicieli lasów niepaństwowych, a także działania mobilizujące właścicieli lasów do zapewnienia minimum sanitarnego w ich lasach.
Fundacja Ekologiczna Arka działa od 2005 r. Jej głównym zadaniem jest edukacja ekologiczna – realizuje programy i przedsięwzięcia ekologiczne z zakresu gospodarki odpadami, ochrony powietrza, ochrony zwierząt, ekologizacji ogrodów. Realizuje programy: Nie Trujcie!, Kwiaty Zamiast Śmieci, Surowce na wodę. Prowadzi też akcje edukacyjne m.in.: Dzień Dobrych Uczynków, Choinki Nadziei, Dzień Czystego Powietrza, Śmiecioranie.
M.Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
02.12.2024
Strzel kasą na zwierzaki
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
28.11.2024
Bardzo blisko
-
27.11.2024
Pocztówki z przeszłości
-
26.11.2024
Jak Polacy piją kawę?