Żołnierz i skazaniec stoją naprzeciwko siebie, patrząc sobie w oczy – pierwszy wyjmuje karabin. Więzień – starszy człowiek ze skrępowanymi rękami – spogląda na wycelowaną w siebie broń i drży, bezwolnie czekając na śmierć.
Film ten, przedstawiający zainscenizowaną egzekucję, jest częścią instalacji, umieszczonej w gmachu Francuskiej Biblioteki Narodowej w Paryżu. Zrealizowano ją w ramach kampanii „Take a stand against death penalty” ("Opowiedz się przeciwko karze śmierci"), przygotowanej przez agencję Marcel dla stowarzyszenia Ensemble Contre la Peine de Mort (Razem przeciwko karze śmierci). Na jednym ekranie wyświetla się żołnierz, na drugim – skazaniec. Odwiedzający bibliotekę swoją postawą mogą jednak zmienić przebieg egzekucji: jeśli staną między ekranami, a więc na linii strzału, żołnierz opuszcza swój karabin, a więzień podnosi wzrok. Strzał nie zostaje oddany – skazaniec wciąż żyje.
Celem kampanii jest przypomnienie mieszkańcom Zachodu, że wciąż w 58 krajach na świecie wykonywana jest kara śmierci. Wiele osób nie zdaje sobie z tego faktu sprawy, a jeśli nawet, to jest to dla nich kwestia zupełnie abstrakcyjna – wydaje im się, że w żaden sposób nie mogą na nią wpłynąć. Francuska kampania uzmysławia, że może być inaczej. Na linii strzału, na której trzeba stanąć, aby powstrzymać wykonanie egzekucji, umieszczony jest też kod Quick Response. Zeskanowanie go za pomocą czytnika, umieszczonego w telefonie komórkowym, powoduje połączenie się z Internetem i odesłanie odwiedzających bibliotekę do umieszczonej w sieci petycji, dotyczącej zniesienia kary śmierci. Dzięki temu od razu mogą ją podpisać i wyrazić swój sprzeciw.
Według danych Amnesty International, w 2010 karę śmierci wykonano na co najmniej 527 osobach.
M. Czerwińska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
06.10.2024
Po prostu się rusz!
-
04.10.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
02.10.2024
Pomarańcza
-
02.10.2024
Świat oczami niepiśmiennych
-
01.10.2024
Same nie znikną
-
30.09.2024
Książka jest znacznie lepsza