Sznur samobójcy w kształcie paragrafu przypomina o osobach skazanych na śmierć. Happeningiem przy ul. Chmielnej w Warszawie 24 sierpnia Amnesty International zainaugurowało kampanię Świat Wolny od Kary Śmierci, której nadrzędnym celem jest przedłużenie o kolejny rok moratorium na wykonywanie kary śmierci i zamiana konkretnych orzeczonych wyroków śmierci na inny wyrok. Kampania potrwa do końca listopada i w jej trakcie zorganizowano już m.in. happening w Międzynarodowy Dzień Przeciw Karze Śmierci (10 października), a następny odbędzie się 30 listopada w rocznicę upamiętniającą zniesienie kary śmierci po raz pierwszy w historii.
Podczas akcji w Warszawie aktywiści przedstawili egzekucję na krześle elektrycznym jako przykład sposobu wykonywania kary śmierci. W celu stworzenia możliwie najbardziej realistycznego przekazu, czworo aktorów wcieliło się w role katów i ofiary. Jeden z katów przeprowadził skazaną przez jej ostatnią drogę. Posadziwszy ofiarę na krześle elektrycznym, przywiązał jej ręce i nogi, po czym przeczytał wyrok i opisując sposób, w jaki przeprowadzona będzie egzekucja, na głowę ofiary założył szczelny kaptur, zakrywający jej twarz. Egzekucja została wykonana, a uśmiercony skazaniec został zabrany z oczu widowni.
W trakcie kampanii zbierane są podpisy pod petycjami do ambasad Iranu i Japonii odnośnie odstąpienia od wykonania wyroków śmierci na Delarze Darabi i Okunishi Masaru. Darabi w chwili popełnienia przestępstwa była niepełnoletnia, Masaru na wykonanie kary śmierci czeka od 1972 roku. Ostatnia z petycji skierowana jest do premiera polskiego rządu Donalda Tuska i dotyczy wsparcia przez nasze władze przedłużenia o kolejny rok rezolucji Narodów Zjednoczonych w sprawie zaprzestania wykonywania kary śmierci na świecie.
Organizatorzy kampanii przekonują, że "kara śmierci jest pogwałceniem prawa do życia. To najokrutniejsza, nieludzka i upokarzająca kara. Nie ma na nią miejsca we współczesnym systemie sprawiedliwości. Egzekucja, tak jak tortury, pociąga za sobą świadome naruszenie nietykalności osobistej więźnia. Nawet tak zwane metody „humanitarne” takie jak śmiertelny zastrzyk mogą powodować potworne cierpienie.
Kara śmierci jest nieodwracalna. Wszystkie systemy sprawiedliwości popełniają błędy, i tak długo jak kara śmierci będzie stosowana wyroki śmierci wykonywane będą na niewinnych. "
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
02.12.2024
Strzel kasą na zwierzaki
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
28.11.2024
Bardzo blisko
-
27.11.2024
Pocztówki z przeszłości
-
26.11.2024
Jak Polacy piją kawę?