70 młodych Polek i Polaków rozpoczęło w sobotę 13 grudnia br. 3-letnią współpracę w ramach europejskiego programu British Council „Międzykulturowi Nawigatorzy”. Jego celem jest zaangażowanie młodych liderów w budowę bardziej otwartej i bezpieczniejszej Polski i Europy. Międzykulturowi Nawigatorzy wezmą udział w szkoleniach z dialogu międzykulturowego, stażach w organizacjach zajmujących się dialogiem międzykulturowym oraz – wspólnie z ponad 500 kolegami z 20 innych krajów europejskich – opracują projekty związane z różnorodnością kulturową, diasporą, emigracją, czy wykluczeniem ze zglobalizowanego świata.
W jednoczącej się Europie mamy do czynienia z rosnącą różnorodnością etniczną i kulturową, w związku z czym umiejętność porozumiewania się z przedstawicielami innych kultur jest coraz bardziej potrzebna. W odpowiedzi na te potrzeby British Council przygotowało projekt Międzykulturowi Nawigatorzy, którego celem jest szerzenie umiejętności dialogu międzykulturowego. U podłoża tego programu leży wiara, że pozytywne międzynarodowe stosunki kulturalne są podstawą budowania zaufania i porozumienia między narodami oraz pomagają tworzyć bezpieczniejszą i bardziej stabilną przyszłość.
Z ponad 200 zgłoszeń do programu British Council zakwalifikowało się 70 młodych osób zaangażowanych w działania na rzecz swoich lokalnych społeczności i wdrażanie w życie idei wielokulturowości. Tworzą oni ciekawą i różnorodną grupę liderów, którzy są aktywni w takich obszarach, jak m.in. uchodźctwo, kultura żydowska czy afrykańska, międzynarodowy wolontariat młodzieży, marginalizacja starszych, praca z dziećmi, aktywizacja młodzieży, badania antropologiczne i społeczne. Większość z nich to młode kobiety w wieku 20-25 lat, niemal połowa to studenci, będący jednocześnie pracownikami organizacji pozarządowych i instytucji akademickich.
Międzykulturowi Nawigatorzy są odpowiedzią na niedawne migracje ludności między nowymi a starymi państwami Unii Europejskiej oraz deficyt szkoleń z komunikacji międzykulturowej w wielu krajach północnej i środkowej Europy. Młodzi ludzie z tych państw mają niewielkie możliwości współpracy na poziomie międzynarodowym, a szczególnie odczuwają to członkowie mniejszości etnicznych.
Szkolenia z dialogu międzykulturowego, które przejdą Międzykulturowi Nawigatorzy, opierają się na programie szkoleniowym InterAction, opracowanym dla British Council przez brytyjskich i afrykańskich trenerów i wdrażanym z sukcesem nie tylko w Afryce, ale tez w Pakistanie, Chinach, krajach arabskich oraz w Wielkiej Brytanii. Polscy trenerzy wnieśli znaczący wkład w opracowanie europejskiej wersji programu. Opiera się on na takich metodach jak appreciative inquiry, myślenie systemowe oraz „pasje i zasady”, takie jak dialog, różnorodność czy działania na rzecz zmian. Program odrzuca tradycyjne podejście, według którego analizuje się przede wszystkim problemy – i dzięki temu uczestnicy, zmagając się z niekiedy bardzo trudnymi wyzwaniami, dochodzą do wielu pozytywnych i innowacyjnych rozwiązań dylematów międzykulturowych.
W Polsce British Council realizuje program Międzykulturowi Nawigatorzy we współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie i Stowarzyszeniem Willa Decjusza w Krakowie.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla