logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Odpowiedzialny biznes / CSR > Między alienacją a adaptacją – Polacy 50+ wobec internetu
26.10.2010
Tematy: Odpowiedzialny biznes / CSR

Między alienacją a adaptacją – Polacy 50+ wobec internetu



W poniedziałek, 25 października, odbyło się Forum dyskusyjne pt. „Budowa kapitału cyfrowego generacji 50+”. Uczestniczyli w nim m.in. prezes UKE, Anna Streżyńska, minister Krystyna Szumilas, minister Magdalena Gaj oraz przedstawiciele biura pełnomocnika ds. równego traktowania, ministerstw gospodarki, kultury i dziedzictwa narodowego, Komisji Europejskiej, organizacji pozarządowych, eksperci ze środowiska akademickiego i liderzy opinii. Głównym celem spotkania było omówienie możliwości i szans zwiększania innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki w kontekście włączenia cyfrowego osób dojrzałych oraz realizacji założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej. Tematem dyskusji był także wpływ kompetencji cyfrowych na przedłużenie aktywności zawodowej grupy 50+. Debatowano również o roli zaufania do nowych technologii w rozwoju społeczeństwa cyfrowego.

Patronat nad Forum objął Parlament Europejski, Komisja Europejska oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Inicjatorem wydarzenia była Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci”, powołana przez UPC Polska oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w marcu br. Zamierzeniem Koalicji jest stworzenie platformy współpracy i wymiany doświadczeń dla podmiotów, chcących wspólnie wypracowywać i wdrażać rozwiązania, ułatwiające korzystanie z nowych technologii grupom szczególnie narażonym na e-wykluczenie.

Punkt wyjścia do dyskusji stanowił „Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ Dojrz@łość w sieci. Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu”. Jego wyniki wyraźnie wskazują, że wiek jest głównym wymiarem wykluczenia cyfrowego w Polsce.

Raport jest dokumentem, który daje obraz skali i znaczenia wykluczenia cyfrowego osób starszych w Polsce. Raport wskazuje na te obszary, którymi należy się zająć aby zmniejszyć poziom wykluczenia cyfrowego osób 50+ w Polsce. – Ważnym wnioskiem płynącym z Raportu jest podjęcie działań zmierzających do stworzenia płaszczyzny współpracy organizacji pozarządowych, biznesu oraz administracji rządowej. Dzięki temu możliwa będzie realizacja celów Europejskiej Agendy Cyfrowej i zarazem efektywna edukacja cyfrowa osób po 50. roku życia. – skomentowała raport Anna Streżyńska, Prezes UKE.

Do generacji 50+ należy 42% dorosłych Polaków, a osoby z tej grupy to zaledwie 18% internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe, w porównaniu do osób w wieku 16-49. Osoby po 50. roku życia deklarują, że niskie kompetencje ograniczają je, a wręcz zniechęcają do korzystania z sieci.

– Ważne jest, aby aktywnie przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu, nie myśląc tylko o technologii, ale o ludziach, którzy z nich korzystają. Już dziś polska branża kablowa realizuje cele Europejskiej Agendy Cyfrowej w zakresie prędkości dostarczanego internetu, jednak nie mniej istotne jest, aby w parze z rozwojem technologii szedł wzrost umiejętności cyfrowych. Cyfrowe kompetencje obywateli są podstawą dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy – powiedział Simon Boyd, Prezes UPC Polska.

Raport Otwarcia Koalicji „Dojrz@łość w sieci”: Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu” został przygotowany przez grono ekspertów pod kierownictwem dr. Dominika Batorskiego. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie www.dojrzaloscwsieci.pl.








03.06.2026 polecamy

Młodzież 2025. Co pokazało badanie CBOS i KCPU?


Najnowsze badanie „Młodzież 2025” Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) i Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) pokazuje, że choć młodzi ludzie rzadziej sięgają po część substancji psychoaktywnych, skala wyzwań pozostaje bardzo poważna. Rośnie znaczenie nowych zagrożeń: e-papierosów, problemowego korzystania z internetu, hazardu online, przemocy rówieśniczej i pogarszającej się kondycji psychicznej młodzieży. Młodzi Polacy rzadziej piją alkohol, mniej palą tradycyjne papierosy i coraz rzadziej sięgają po narkotyki. Nie oznacza to jednak, że problemy związane z zachowaniami ryzykownymi tracą na znaczeniu. Najnowsza edycja badania „Młodzież 2025”, realizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we współpracy z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, pokazuje raczej zmianę ich...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: slider

zobacz także


  • 07.06.2026Odpowiedzialny biznes / CSR

    IKEA znalazła najbardziej nasłoneczniony metr kwadratowy Szwecji

  • 31.05.2026Wydarzenia

    Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem

  • 18.05.2026Wydarzenia

    Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja

  • 24.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR

    „Stop Blaming Her”. Kampania o ukrytych uprzedzeniach

  • 08.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR

    The Beauty Machine. Dove walczy z algorytmami

  • 12.03.2026Odpowiedzialny biznes / CSR

    Ponad 20 lat programu Dove Self-Esteem. Edukacja o poczuciu własnej wartości w szkołach

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek