Proces urbanizacji pozostawia setki milionów dzieci w miastach i miasteczkach bez dostępu do podstawowych i niezbędnych usług, alarmuje UNICEF w raporcie „The State of the World’s Children 2012: Children in an Urban World.”
Ponad 50% ludności na świecie mieszka obecnie na obszarach miejskich. Liczba ludności zamieszkującej obszary miejskie rośnie każdego roku i proces ten jest nieuchronny. W ciągu kilku najbliższych lat, jak podaje raport, więcej dzieci będzie dorastać w miastach niż na obszarach wiejskich. Przewiduje się, że do roku 2050 dwie trzecie ludności na świecie będzie zamieszkiwało miasta i miasteczka. Dzieci urodzone w miastach już teraz stanowią 60% wzrostu populacji miejskiej.
– Kiedy myślimy o ubóstwie, obraz, który zazwyczaj rysuje nam się w głowie, to dziecko pochodzące z wiejskiej osady – mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Dzisiaj jednak coraz większa liczba dzieci żyje w slumsach i dzielnicach nędzy. Są jednymi z najbardziej pokrzywdzonych i zagrożonych na świecie, pozbawionych dostępu do podstawowych usług i prawa do prawidłowego rozwoju. Wykluczając dzieci żyjące w slumsach, nie tylko pozbawia się je szansy na osiągnięcie pełni ich możliwości, ale również społeczeństwo, w którym żyją, pozbawia się korzyści z posiadania dobrze wykształconej, zdrowej ludności miejskiej – dodaje.
Miasta mogą zaoferować dzieciom wiele korzyści, takich jak dostęp do szkół, przychodni lekarskich czy placów zabaw. Te same miasta na całym świecie stanowią również tło dla jednych z największych dysproporcji wśród dzieci w zakresie zdrowia, edukacji i możliwości rozwoju. Infrastruktura i usługi wydają się także nie nadążać za wzrostem populacji na wielu obszarach miejskich, przez co nie spełniają podstawowych potrzeb dzieci.
UNICEF wzywa rządy państw do uwzględniania dzieci w centrum planowania urbanistycznego
oraz do poszerzenia i poprawy jakości usług dla wszystkich. Autorzy raportu “The State of the World’s Children 2012: Children in an Urban World.” zwracają uwagę na znaczenie wspólnoty lokalnej w walce z miejską biedą i podają przykłady skutecznego partnerstwa z dziećmi i młodzieżą. Ta współpraca przynosi namacalne rezultaty, jak lepsza infrastruktura publiczna w Rio de Janeiro
i Sao Paulo (Brazylia), wyższy wskaźnik umiejętności czytania i pisania w Cotacachi (Ekwador)
oraz wzmocnienie gotowości działania w stanach katastrof (infrastruktura kryzysowa) w Manili (Filipiny). W Nairobi (Kenia) młodzież sporządziła mapę slumsów, dzięki czemu dostarczyła wiele cennych wskazówek i informacji dla urbanistów.
Oportunidades, projekt rozpoczęty w Meksyku, który umożliwił biedniejszym rodzinom posłanie dzieci do szkół i korzystanie z opieki zdrowotnej, prowadzony zarówno na obszarach wiejskich,
jak i miejskich, stanowi cenne doświadczenie dla krajów, które podążyły za przykładem Meksyku.
UNICEF i Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich od 15 lat pracują wspólnie
nad projektem Miasta Przyjazne Dzieciom, budując partnerstwo na rzecz uwzględniania spraw dzieci w planach miast, w celu zapewnienia im dostępu do usług i stworzenia chronionych miejsc,
by miały bezpieczne i zdrowe dzieciństwo.
Pełna treść raportu UNICEF “The State of the World’s Children 2012: Children in an Urban World.” dostępna jest tutaj.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023
-
18.05.2023
Torba STORSTOMMA dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
-
15.05.2023
Pierwsze pustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex!