Maraton Pisania Listów jest coroczną akcją Amnesty International organizowaną na całym świecie, która odbywa się w okolicach 10 grudnia – w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Maraton Pisania Listów ma na celu zachęcenia jak największej ilości osób do napisania listu w obronie więźniów sumienia z całego świata, zidentyfikowanych przez organizację.
Zimą 2007 roku Amnesty International Polska już po raz 8. zorganizowała 24-godzinną akcję pisania listów, która rozpoczęła się w południe 8 grudnia i zakończyła w południa 9 grudnia, w kawiarni „Chłodna 25” w Warszawie.
Wydarzenie to poświęcone zostało kobietom więzionym za wygłaszanie swoich poglądów, obrończyniom praw człowieka, doświadczającym różnym form przemocy. Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi od siedemnastu lat na ogół przebywa w areszcie domowym. Delara Darabi z Iranu czeka na karę śmierci za zabójstwo, które zdarzyło się, gdy miała tylko 17 lat i zapewne to nie ona je popełniła. W Arabii Saudyjskiej, 19-letnia dziewczyna została skazana na karę chłosty za przebywanie sam na sam z obcymi mężczyznami, choć w rzeczywistości, choć istocie została przez nich zgwałcona. Kobiety z Darfuru, które schroniły się we wschodnim Czadzie, wciąż nie są bezpieczne.
Hasło kampanii brzmiało „Wypisz ją z więzienia”. Maraton Pisania Listów odbył się w 71 miastach w Polsce i zakończył się sukcesem – napisanych zostało ponad 41 850 listów, co dało drugi wynik na świecie.
Wszystkie napisane listy przesłane zostały do tych decydentów politycznych, do których były kierowane.
Akcję wsparły osobistości ze świata kultury i sportu, m.in. Ewelina Flinta, Rafał Bryndal, drużyna Legii Warszawa oraz ludzie ze świata polityki.
Na 12 spraw z poprzedniego Maratonu, 6 znalazło już pozytywny finał. Po apelach zwolniono opozycjonistkę z Kongo Marie-Thérèse Nlandu Mpolo-Nene i etiopską dziennikarkę Serkalem Fasil.Żmicier Daszkiewicz, więzień sumienia z Białorusi, nie został co prawda uwolniony, ale jest lepiej traktowany.
Kampania reklamowa oparta została na kreacjach stworzonych i wyprodukowanych przez Agencję DDB Warszawa, w postaci spotu radiowego (Radio Tok FM, Radio Kampus), telewizyjnego (TVP Kultura oraz jako tło w wydaniach informacyjnych pozostałych stacji), plakatów i outdooru. Plakaty były charakterystyczne – dołączono do nich długopisy, umocowane na kształt więziennych prętów, które miały na celu zachęcenie odbiorców do zdjęcia ich i wykorzystania (do napisania listu) by uwolnić kobiety.
Natomiast na drzwiach ustawionych w centrum Warszawy naklejono kartki z apelem o pisanie listów do władz Hondurasu (w tamtym czasie jedna z mieszkanek tego państwa była więziona za swoje poglądy) argumentując, że "nikt nie zignoruje milionów listów pod swoimi drzwiami."
Kreacje zostały nagrodzone w Polskim Konkursie reklamy KTR’2008:
-złoto w kategorii Active Advertising, podkategorii Ambient Advertising;
-brąz w kategorii Reklama Print/Outdoor, podkategorii Reklama społeczna i non-profit.
W ramach kampanii powstała dedykowana akcji strona internetowa o charakterze blogu: www.maraton.amnesty.org.pl
opr. M. Stachowiak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie