Przesłuchanie w sądzie dziecka jest dla niego dramatycznym przeżyciem. Nie wszyscy sędziowie wiedzą, że polskie prawo daje możliwość, by mały świadek lub ofiara przestępstwa mógł zeznawać tylko raz. Pod hasłem „Wysoki Sądzie, boję się” w 2004 r. Fundacja Dzieci Niczyje i Ministerstwo Sprawiedliwości zainaugurowały ogólnopolską kampanię społeczną "Dziecko – świadek szczególnej troski".
Kampania miała na celu wieloaspektową poprawę sytuacji dzieci – ofiar i świadków przestępstw, poprzez zwiększenie wrażliwości profesjonalistów na sytuację dziecka w postępowaniu karnym oraz podniesienie ich kompetencji związanych z przesłuchiwaniem dziecka. Reklamy miały przypominać i uwrażliwiać osoby zaangażowane w przesłuchania dzieci, że dziecko będące świadkiem w sądzie wymaga specjalnego podejścia i powinno być traktowane w sposób odmienny niż osoby dorosłe. Kampania zakładała także rozszerzenie dostępu do informacji o procedurze z udziałem dziecka dla rodziców i opiekunów.
Kampania adresowana była do dwóch grup odbiorców. Pierwszą z nich byli profesjonaliści – sędziowie, prokuratorzy, policjanci, psychologowie-biegli sądowi, uczestniczący w interwencji prawnej oraz pomagający dzieciom-ofiarom przestępstw. Zorganizowano dla nich szkolenia z zakresu przesłuchiwania dzieci. Do profesjonalistów zaadresowane były także książki, broszury i specjalnie wydany z okazji kampanii numer kwartalnika „Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka”.
Adresatami kampanii byli również rodzice i opiekunowie dzieci uczestniczących w postępowaniu karnym, dla których opracowano broszurę „Gdy Twoje dziecko jest świadkiem w sądzie”. Broszury dystrybuowane były do prokuratur i placówek pomocowych w całym kraju. Do placówek świadczących pomoc psychologiczną dzieciom krzywdzonym trafiły także książeczki dla młodszych dzieci „Idę do sądu”.
Rok 2004 został ogłoszony Rokiem Dzieci – Ofiar Przestępstw.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.09.2024
Newsy bez stygmatyzacji
-
13.09.2024
Wizerunek dziecka w internecie — publikować czy nie?
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
11.09.2024
Na(d)staw ucho
-
10.09.2024
Na manowce