12 stycznia po raz szósty odbyła się Gala Bene Meritus Terrae Lublinensi zorganizowana przez agencję reklamową Vena Art i drukarnię Intrograf. Co roku przedstawiciele lubelskich mediów wybierają 12 osób, które otrzymują tytuł Dobrze Zasłużonego dla Lubelszczyzny.
Bene Meritus to idea, która nagradza i promuje ludzi szlachetnych i godnych naśladowania, którzy swoją działalnością udowadniają, że Lubelszczyzna ma ogromny potencjał i realizuje go. Laureaci to ludzie poświęceni dialogowi międzykulturowemu, społecznemu, religijnemu, międzypokoleniowemu.
Laureaci:
Jan Bernad – założyciel Fundacji Muzyka Kresów, jego misją jest uczenie czym była i jest muzyka tradycyjna.
o. Tomasz Dostatni – Dominikanin, teolog i filozof, orędownik dialogu międzyreligijnego, nie boi się poruszać trudnych tematów w czasie debat z cyklu „Przekraczać mury” na UMCS, których jest gospodarzem.
Mietek Jurecki – multiinstrumentalista, basista „Budki Suflera”, wymyślił festiwal „Solo życia”, w trakcie którego młodzi ludzie grają solo instrumentalne.
Piotr Kotowski – szef kina studyjnego „Chatka Żaka” i prezes DKF „Bariera”, pomysłodawca i dyrektor festiwalu filmowego Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu.
Teresa Księska-Falger – pianistka i wieloletnia dyrektorka Filharmonii Lubelskiej, organizatorka koncertów muzyki poważnej.
Grzegorz Kuprianowicz – historyk, autor książki „1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu”, która wypełnia białą plamę w historii międzywojennej Polski.
Anna Nawrot – prowadzi w Lublinie autorską „Galerię Białą”, a której można oglądać nie tylko wystawy uznanych artystów, jak Leon Tarasewicz, czy Robert Kuśmirowski, ale też debiutujących studentów.
Tomasz Pietrasiewicz – stworzył Ośrodek Brama – Grodzka Teatr NN, przywraca pamięć o polsko-żydowskim Lublinie sprzed Zagłady.
ś.p.Mirosław Olszówka- założyciel Teatru Wizji i Ruchu Jerzego Leszczyńskiego, Sceny Ruchu, autor festiwalu „Inne Brzmienia”.
Janusz Opryński – twórca i reżyser lubelskiego Teatru Provisorium.
Piotr Zieliński – założyciel i szef lubelskiej galerii Wirydarz.
Anna Żak – tancerka, choreografka i pedagog, współorganizatorka Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.03.2023
Biedronka usuwa ze swoich produktów tony cukru, tłuszczu i soli
-
24.03.2023
Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową w IKEA
-
23.03.2023
Grodziski Ośrodek Sportu i Rekreacji z „cichymi godzinami”
-
22.03.2023
Dąb Fabrykant zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2023!
-
20.03.2023
9% dzieci wymaga profesjonalnej pomocy psychologicznej! Trwa zbiórka KOPD
-
16.03.2023
Netto i Caritas wspierają potrzebujących na Wielkanoc