„Lubię tu być” to hasło promocyjne województwa kujawsko-pomorskiego i jednocześnie punkt wyjścia dla artystów z Galerii Rusz, którzy zastanawiają się nad pozytywnym potencjałem, tkwiącym we współczesnej rzeczywistości, w miejscu, w którym ludzie żyją oraz w osobach, których spotykają.
Jak zauważają, współcześnie słowo „LUBIĘ” kojarzy się z Facebookiem, który pozwala na mechaniczne, bezwysiłkowe „lubienie” różnych rzeczy, co zdaniem artystów odbiera cały sens i sprawczą moc słowu. Galeria Rusz chce przywrócić temu słowu pierwotną moc, energię i zaangażowanie, by pozwolić mu przekładać się na rzeczywistość.
W jednej z prac artyści z Galerii Rusz nawiązali do słów Winstona Churchilla ze słynnej przemowy, którą wygłosił w czasie wojny. Wskazał na to, że wszystko, co ma wartość wymaga wysiłku i zaangażowania. Paradoksalnie, podnosił na duchu naród tymi oto słowami: „Mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot”.
Kolejna praca, „Widzieć”, nawiązuje do pozytywnego potencjału polskiej rzeczywistości i kultury, który należy zobaczyć i docenić. „Okulary” przypominają o konieczności pozytywnego patrzenia na świat. „Korzenie” zaś o czerpaniu z pozytywów.
W ramach „poruszającej się” wystawy inicjatorzy zaprezentują w dniach 28 maja – 3 czerwca w mniejszych i większych miejscowościach regionu (Toruń, Włocławek, Rypin, Kowalewo Pomorskie, Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Ciechocinek, Chełmża, Kowal, Aleksandrów Kujawski) 10 prac autorstwa artystycznej grupy Galeria Rusz (Joanna Górska i Rafał Góralski). Do prezentacji prac wykorzystają jeżdżące bilbordy, na których zwykle pokazywane są reklamy. Poprzez mobilną wystawę chcą namówić mieszkańców regionu, by trochę inaczej – bardziej pozytywnie spojrzeli na siebie i na miejsce, w którym żyją.By poczuli się jak u siebie i chętniej podejmowali działania w celu ulepszenia siebie, relacji z innymi, jak i otoczenia. Wystawa ma zachęcić mieszkańców, by świadomie dostrzegli swoje miejsce zamieszkania i ukazać je w nowy, pozytywny sposób – jako miejsce, w którym warto mieszkać, pracować, działać, żyć.
Wystawie będzie towarzyszyła akcja artystyczna pt. „Po co tutaj jesteśmy?”. Uczestnicy będą zapisywać swoje odpowiedzi na jeżdżącym bilbordzie. Na pytanie „Po co tutaj jestem?” będą musieli odpowiedzieć tylko jednym słowem. Następnie ich odpowiedzi będą prezentowane wraz z mobilną wystawą.
Mobilna wystawa jest realizowana w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna