Ulice Londynu patroluje 16 tysięcy policjantów, to jednak za mało by powstrzymać szalejący tłum wandali. Zdesperowani mieszkańcy miasta organizują się by na własną rękę zaprowadzić porządek. Ruch, gromadzący Brytyjczyków także z innych miast, w których miały miejsce zamieszki, ma swoją stronę na Facebooku „Post riot clean-up” („Sprzątanie po zamieszkach”), która zgromadziła już ponad 18,5 tysiąca fanów. Organizatorzy na bieżąco informują o miejscach i godzinach wspólnego sprzątania.
4 sierpnia, w londyńskiej dzielnicy Tottenham, policjanci śmiertelnie postrzelili 29-letniego Marka Duggana, w trakcie próby jego aresztowania. Następnego dnia zorganizowano pokojowy prostest w którym wzięło udział 300 osób, a którego celem było zwrócenie uwagi na zachowanie policji. W mgnieniu oka pokojowa demonstracja przerodziła się w ogólnomiejskie zamieszki, jeszcze szybciej wymknęły się one praktycznie spod kontroli policji i władz miasta. W całym Londynie, nawet w spokojnych, zadbanych dzielnicach takich jak Enfield, Ealing, Croydon, czy Clapham plądrowano sklepy, niszczono samochody, podpalano budynki użyteczności publicznej.
Po czterech dniach zamieszek przerażeni mieszkańcy miasta postanowili publicznie wyrazić także swój punkt widzenia. Z domowymi miotłami i szufelkami demonstrowali na ulicach postulując zaprowadzenie porządku i spokoju. Poszczególne dzielnice monitorowane są przez patrole obywatelskie, które nie tylko sprzątają, ale pilnują również bezpieczeństwa swoich mieszkańców.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023
-
18.05.2023
Torba STORSTOMMA dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
-
15.05.2023
Pierwsze pustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex!
-
21.04.2023
Jak nie zmarnować szansy na Effie
-
17.04.2023
Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki” opublikowany