Nastolatkowie mający dobre i silne relacje z rodzicami zaczynają pić alkohol później, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uzależnienia i pojawienia się problemów w nauce – dowodzą badania opublikowane w „Journal of Studies on Alcohol and Drugs”.
Poprzednie badania wykazały, że im wcześniej nastolatek zaczyna spożywać alkohol, tym większe jest ryzyko wystąpienia powiązanych z tym problemów, takich jak wdawanie się w bójki, trudności w nauce oraz późniejsze problemy w pracy.
Szwajcarscy naukowcy podkreślają, że rodzice mają bardzo duży wpływ na to, czy ich dziecko uchroni się przed tego typu problemami. – Bardzo ważne są okoliczności, w których nastolatek sięga po raz pierwszy sięga po alkohol i w jaki sposób reagują na to rodzice – mówi prowadzący badania dr Emmanuel Kuntsche.
W ciągu 2 lat naukowcy trzykrotnie przeprowadzili ankietę wśród 364 nastolatków. Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że nastolatkowie, którzy w pierwszej ankiecie przyznali, że zaczęli spożywać alkohol stosunkowo wcześnie, w momencie przeprowadzenia drugiej ankiety pili więcej, a trzecia ankieta wykazała, że wystąpiły u nich problemy związane ze spożywaniem alkoholu.
Dokładniejsza analiza ujawniła jednak dodatkową zależność – najmniejsze ryzyko wystąpienia problemów alkoholowych zaobserwowano u nastolatków, którzy mieli bardzo dobre relacje z rodzicami.
Dr Kuntsche podkreśla, że rodzice powinni zdać sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma dobra komunikacja z dzieckiem. Nastolatkowie, których rodzice poświęcają im wystarczająco dużo uwagi, szanują ich uczucia i są zawsze otwarci na rozmowę mogą uchronić się w przyszłości przed wieloma problemami.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia