Ruszyła pierwsza w Polsce wyszukiwarka ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów. Dzięki niej można znaleźć markę lub sprzedawcę oferujących w swojej ofercie ryby i owoce morza z niebieskim znakiem MSC.
Na stronie www.msc.org/pl można znaleźć ponad 300 dostępnych w Polsce produktów rybnych i owoców morza z certyfikatem MSC spośród ponad 20 tys. dostępnych na całym świecie. Rybę lub danie rybne wyszukuje się poprzez wybór gatunku, typu produktu, producenta lub sprzedawcy. Każdy może się również zapisać na specjalną listę, aby otrzymywać powiadomienia o nowych produktach MSC dostępnych w wybranym kraju. Zrównoważony połów to taki, który w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski, pozostawia więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyja innym zwierzętom morskim. Jak podają przedstawiciele MSC, blisko 90% zasobów ryb w morzach i oceanach jest wyczerpanych, znacznie uszczuplonych lub nadmiernie eksploatowanych.
MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie. Ponad 250 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a blisko kolejnych 100 przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest 10% światowych połowów, a na świecie dostępnych jest ponad 26 000 produktów rybnych oznaczonych niebieskim certyfikatem MSC.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
11.10.2024
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon