Projekt RE:LOKACJA, autorstwa kolektywu kilku.com, realizowany przez Fundację Culture Shock, obejmuje trzy interaktywne interwencje w przestrzeni publicznej. Tematyką i inspiracją prac są czas i jego percepcja, tożsamość miejsca oraz relacje mieszkańców z miastem. Instalacje, które w pełni ożywają po zmroku, zostaną uruchomione w przestrzeni parku im. Marszałka Rydza – Śmigłego 27 czerwca 2013 i pozostaną w mieście do 30 września 2013.
Celem naszego projektu jest ożywienie przestrzeni i zainicjowanie dialogu pomiędzy miastem i jego mieszkańcami. Chcielibyśmy, aby instalacje skłaniały przechodniów do czynnego, refleksyjnego odbioru otaczającej ich rzeczywistości – mówią członkowie kolektywu kilku.com.
Umieszczenie instalacji w okolicach parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego ma na celu ożywienie warszawskiej skarpy, która jest nam szczególnie bliska. Poprzez swoje działania chcielibyśmy zwrócić uwagę warszawiaków na jej niepowtarzalny klimat. Warto bowiem pamiętać, że z jednej strony skarpa to niemal centrum miasta, z drugiej przestrzeń, w której można odpocząć z dala od zgiełku stolicy – dodaje Paulina Jędrzejewska z Fundacji Culture Shock.
Pierwsza z instalacji to interaktywna projekcja, której bohaterami są postacie wyimaginowanych czasów różniące się tożsamością i „osobowością”, które dynamicznie reagują na odgłosy codziennego życia miasta. Zlokalizowana jest w przejściu pod mostem Poniatowskiego przy dworcu Warszawa Powiśle.
Druga ma być wizualizacją przestrzeni przyszłości – przestrzeni wchodzącej w interakcję z przebywającymi w niej ludźmi. Fale dźwiękowe i świetlne, wywoływane przez osoby przechodzące po niewielkiej kładce, mają umożliwić dostrzeżenie i zmysłowe odczucie związku między człowiekiem i jego otoczeniem. Znajduje się na kładce nad ulicą Książęcą.
Trzy latarnie wyposażone w urządzenia reagujące na dźwięk, czyli wypowiadane przez przechodniów słowa to kolejna część projektu. Instalacja inicjuje dialog z przechodniem poprzez przywołanie wybranych epizodów z historii Parku. Narracja uruchomiona przez słowo przechodnia, a kontynuowana przez instalację, ukazuje miniony czas w kilku perspektywach, aktualizując różne obrazy i interpretacje historii, również historii miejsca. Latarnie z urządzeniami znajdą się w parku im. Marszałka Rydza – Śmigłego obok zegara słonecznego.
Funkcję przewodnika po instalacjach pełnią szablony z kodami QR odsyłającymi do strony internetowej projektu.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024