14 maja podczas corocznego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego, które odbędzie się w Genewie, projekt POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS, realizowany przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zostanie uhonorowany pierwszą nagrodą w kategorii „capacity building” (budowanie potencjału cyfrowego) w konkursie WSIS Project Prize 2012. Akcja pokonała projekty pochodzące między innymi ze Stanów Zjednoczonych i kilkunastu krajów europejskich.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” rozpoczęło największe przedsięwzięcie dotyczące edukacji cyfrowej Polaków w historii kraju. Głównymi beneficjentami projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans” są konkretni ludzie – „Latarnicy Polski Cyfrowej”. Głównym założeniem kampanii w pierwszej połowie br. jest pozyskanie grupy około 3000 „Latarników”, którzy po przejściu szkoleń będą promowali korzystanie z Sieci w swoich lokalnych społecznościach. Ambasadorami kampanii Polska Cyfrowa Równych Szans są już między innymi: Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, Danuta Huebner, Włodzimierz Cimoszewicz, Róża Thun, Lech Wałęsa, Andrzej Grabowski. Do grona popierających osób dołączyli także publicystka Janina Paradowska oraz aktor Artur Barciś.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” „Pokolenie 50+. Pierwsze kroki w cyfrowy świat” wynika, że z internetu korzystają w Polsce przede wszystkim ludzie młodzi. Badanie wskazuje, że problemem nie jest brak dostępu do internetu czy nawet sprzętu. Największą barierą jest niski poziom wiedzy na temat korzyści płynących z korzystania z sieci.
– Ta cyfryzacja polskich domów będzie miała wymiar społeczny, kulturowy i gospodarczy. 10-procentowy wzrost gęstości dostępu szerokopasmowego Internetu dla rynku konsumenckiego przekłada się na wzrost PKB rzędu 1,38%. Są również inne korzyści: aktywizacja społeczności lokalnych, zwiększenie konkurencji w zakresie usług dostępowych czy podniesienie poziomu edukacji i zmniejszenie poziomu bezrobocia – powiedział minister Michał Boni.
Szczyt organizowany jest przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Spotkanie to jest największym corocznym zgromadzeniem przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji społecznych i przemysłu technologii informacyjno-komunikacyjnych na świecie.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023
-
15.05.2023
Pierwsze pustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex!
-
21.04.2023
Jak nie zmarnować szansy na Effie
-
17.04.2023
Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki” opublikowany
-
14.04.2023
„Bank kroków” — centra handlowe nagradzają za chodzenie