Do 23 grudnia część osób podróżujących środkami komunikacji miejskiej w Warszawie może być zaskoczonych … znajdując na plecaku lub torebce niewielką naklejkę z napisem „Nie pozwól złodziejowi zarobić na karpia”. Oznacza ona, że dana osoba właśnie padła ofiarą „kradzieży”, dokonanej przez policjanta w ramach akcji „Nie daj się złowić”.
Policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji naklejają stosowne karteczki nieostrożnym pasażerom, ułatwiającym pracę kieszonkowcom. Akcję prowadzoną przez Zarząd Transportu Miejskiego i KSP wspierają znane osoby: aktor Mieczysław Hryniewicz oraz artystka Octavia.
W ramach kampanii, we wszystkich autobusach, tramwajach, pociągach SKM i na stacjach metra pojawiły się plakaty podpowiadające, jak nie paść ofiarą kieszonkowca. Spoty reklamowe są także emitowane w regionalnych stacjach telewizyjnych.
Potencjalnymi darczyńcami dla kieszonkowców mogą być przede wszystkim kobiety, które mają niedomknięte, lub całkowicie otwarte torebki i torby, trzymane za sobą. Stanowią one idealny cel złodzieja. Ofiarami często padają również osoby z niedomkniętymi plecakami na plecach, czy też mężczyźni lubiący nosić portfele i dokumenty w tylnych kieszeniach spodni.
By zminimalizować ryzyko kradzieży w środkach komunikacji miejskiej warto stosować się do wskazówek opracowanych przez warszawską policję:
1. W tłoku bądź ostrożny.
2. Obserwuj otoczenie i swój bagaż.
3. Pamiętaj, obserwowane osoby nie kradną.
4. Zabezpiecz dobrze pieniądze i dokumenty.
5. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.
6. Niewielkie kwoty trzymaj w kilku miejscach.
7. Nie demonstruj zawartości portfela.
8. Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni.
9. Nie noś pieniędzy w bocznych kieszeniach.
10. Torebkę zawsze trzymaj przed sobą.
W efekcie wspólnych działań Zarządu Transportu Miejskiego oraz Komendy Stołecznej Policji udało się zmniejszyć liczbę kradzieży w środkach komunikacji miejskiej. W 2008 roku w autobusach zgłoszono 117 kradzieży, a w ubiegłym 108. W przypadku tramwajów dwa lata temu odnotowano 82 przypadki kradzieży, a w ubiegłym – 72. Blisko o jedną trzecią (29 proc.) zmniejszyła się liczba działań kieszonkowców w autobusach linii nocnych – z 21 w 2008 r. do 15 przypadków w 2009 roku. Policja odnotowała również zwiększenie liczby zatrzymanych złodziei. Wywiadowcy, podczas trwania akcji w ubiegłym roku, aresztowali „na gorącym uczynku” 10 osób. W 2008 r. ujęto 6 kieszonkowców.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna